Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Smolnicka Akademia Aktywnej Terapii

14 czerwca 2024

Duża grupa osób stoi w zwartej grupie

Smolnicka Akademia Aktywnej Terapii / Krystian Guzewicz

Odbywające się w Ośrodku Terapeutycznym w Smolnikach na Suwalszczyźnie spotkanie było okazją do wymiany wiedzy oraz wysłuchania szeregu inspirujących wykładów specjalistów z dziedziny m.in. psychiatrii, psychoterapii czy geriatrii. W piątkowym (14.06) wydarzeniu uczestniczyła wicemarszałek Wiesława Burnos.

Inicjatywa jest kontynuacją międzynarodowej konferencji naukowej Transgraniczna Akademia Psychiatrii Aktywnej, która miała miejsce w 2015 r. Bożena Łapińska, dyrektor szpitala psychiatrycznego w Suwałkach, podkreślała rolę aktywizacji ruchowej w terapii pacjentów.

– Szczególnie zależy mi na tym, żeby pokazać i mówić o tych formach terapeutycznych, które nie są popularne. My bardzo intensywnie rozwijamy stronę psychoterapeutyczną, bo wg najnowszych badań psychiatria skręca w tę stronę – mówiła. – Farmakoterapia jest bardzo ważna, ale jako stałą wprowadza się formę psychologiczną. Doświadczenie uczy, że im większa świadomość pacjenta, tym lepszy efekt terapii – wyjaśniała.

Spotkanie rozpoczęła dyskusja panelowa dotycząca kierunków przekształceń w psychiatrii. Jako pierwsza głos zabrała wicemarszałek Wiesława Burnos, która  podkreśliła znaczącą rolę samorządu województwa w rozwoju placówek medycznych w regionie.

– Bez wątpienia w województwie podlaskim w ciągu ostatniego czasu zadziało się bardzo dużo dobrych rzeczy. Zaczęły powstawać ośrodki pomocowe, mamy też dwa szpitale psychiatryczne.  Placówka w Suwałkach rozwija się dynamicznie, szybko wychodzi naprzeciw wszelkim oczekiwaniom. Bardzo się z tego cieszę – zaznaczyła.

Michał Naczas, lekarz geriatra, który od ponad trzech lat opiekuje się pacjentami oddziału psychogeriatrii suwalskiego szpitala, przedstawił wykład dotyczący znaczenia aktywnej terapii w psychogeriatrii. Ukazywał w nim istotę problemów, z jakimi zmagają się starsi pacjenci oraz dowodził, w jaki sposób na poprawę ich życia wpływa terapia.

– Moje wystąpienie dotyczy form i zalet terapii w psychogeriatrii. Myślę, że każda forma podnoszenia kwalifikacji jest ważna. Takie spotkania, jak dzisiejsze, prezentują nasze doświadczenia i poglądy, możemy też porozmawiać o problemach terapeutycznych, z jakimi się zmagamy – mówił bezpośrednio przed prelekcją.

Pozostałe wykłady poświęcone były m.in. związkowi między psychoterapią a duchowością chrześcijańską, zaletom terapii zajęciowej, ornitologii terapeutycznej, a także treningowi uważności. Odbyły się również warsztaty z relaksacji w terapii – znaczenia prawidłowego oddechu oraz w „Tai chi Chuan jako bezpiecznej formy rekreacji ruchowej”.

W piątkowym spotkaniu uczestniczyli również m.in. Anna Rzemek, dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Waldemar Kwaterski, radny wojewódzki i dyrektor szpitala w Sejnach, Bogdan Minkiewicz, zastępca dyrektora szpitala psychiatrycznego w Choroszczy.

Cezary Rutkowski
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Krystian Guzewicz

Opublikował: Cezary Krystian Rutkowski

14 czerwca 2024

Powrót na początek strony