Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Światowy Dzień Chorego w suwalskim szpitalu psychiatrycznym

8 lutego 2024

Światowy Dzień Chorego w suwalskim szpitalu psychiatrycznym / Krystian Guzewicz

Była wspólna modlitwa, solidna dawka wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy, wystawa prac chorych oraz charytatywny kiermasz. Świętowano w czwartek, 8 lutego. W uroczystości z okazji Światowego Dnia Chorego uczestniczyła członek zarządu Wiesława Burnos. Podczas spotkania przekazała ona na ręce dyrektor szpitala Bożeny Łapińskiej symboliczny czek przeznaczony na zakup defibrylatorów.

– Jestem tutaj z wami od początku, bo jest to dla mnie ogromnie ważne święto. Będąc w suwalskim szpitalu, zauważam niezwykłą dbałość nie tylko jeśli chodzi o sprzęty, ale także elementy wystroju, niewątpliwie wpływające na rekonwalescencję pacjentów. Dziś składam na ręce pani dyrektor podziękowania wszystkim pracownikom i szczere gratulacje – powiedziała Wiesława Burnos.

Licznie zebranych uczestników spotkania powitała dyrektor placówki Bożena Łapińska. Dowodziła ona, jak ważna dla podopiecznych suwalskiego szpitala jest celebracja tego typu uroczystości.

– To jest bardzo ważne święto dla naszych chorych. Oprócz wykładów i szkolenia z pierwszej pomocy zorganizowaliśmy w tym roku także kiermasz i wystawę prac pacjentów. Serdecznie na nią zapraszam, bo tam widać tę codzienną pracę terapeutów. Pacjenci, uczestnicząc w zajęciach poza oddziałem, mają możliwość odreagowania, zapomnienia o swojej chorobie, skupienia się na innych czynnościach i to ma bardzo dużą wartość terapeutyczną – wyjaśniała Bożena Łapińska.

Dzień chorego stworzył też okazję do otwarcia nowej sali, która powstała w ramach programu Klub Pacjenta.

– Mam nadzieję, że będzie to miejsce, w którym pacjent znajdzie przestrzeń na chociaż chwilę spokojnej rozmowy, dlatego, że tutaj będą pracowali asystenci zdrowienia. Że stanie się azylem, w którym pacjenci odnajdują spokój – mówiła dyrektor placówki.

Światowy Dzień Chorego to święto, które w 1992 r. ustanowił Ojciec Święty Jan Paweł II. Obchodzone jest 11 lutego, w dniu wspominania w Kościele powszechnym pierwszego objawienia Maryi w Lourdes. To czas modlitwy w intencji chorych, ale też spotkań, wydarzeń artystycznych i wykładów, jak chociażby w Szpitalu Psychiatrycznym w Suwałkach.

Anna Augustynowicz/Paulina Tołcz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Krystian Guzewicz

Opublikował: Mateusz Religioni

8 lutego 2024

Powrót na początek strony