Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Światowy Dzień Walki z Otyłością w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy

20 października 2023

plakat

Będzie można m.in. poznać swój wskaźnik BMI (Body Mass Index), zmierzyć ciśnienie tętnicze, a także otrzymać informację o typie ewentualnej otyłości. Akcja Podlaskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy odbędzie się 24 października, czyli w Światowym Dniu Walki z Otyłością. Bezpłatne pomiary będzie można wykonać od godz. 8 do godz. 13. W siedzibie ośrodka przy ul. Wiewiórczej 10 w Białymstoku.

Każdy z pacjentów otrzyma krótką informację dotyczące właściwego odżywiania i informację, gdzie się udać w razie nieprawidłowości. Wszyscy otrzymają informację o wartości indeksu glikemicznego w wybranych produktach.

Światowy Dzień Walki z Otyłością ustanowiony został w 2010 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Europejskiej Konferencji Ministerialnej w sprawie Walki z Otyłością.

Dzień ten ma sygnalizować, że problem otyłości jest coraz poważniejszy i że trzeba działać, aby sobie z nadmiernymi kilogramami i ich niekorzystnymi dla zdrowia konsekwencjami poradzić.

Wraz z postępem cywilizacyjnym waga problemu nieustannie rośnie. Nadwaga i otyłość znajdują się na piątym miejscu wśród czynników zagrażających zdrowiu i życiu w skali globalnej. Otyłość (pochłaniając 10 proc. wydatków przeznaczonych na ochronę zdrowia) powoduje więcej schorzeń przewlekłych niż palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu, m.in. jest przyczyną wyższego ryzyka występowania nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, hipercholesterolemii, udaru mózgu, bezdechu sennego, chorób pęcherzyka żółciowego, astmy oskrzelowej, konsekwencji natury psychologicznej.

Otyłość to jedna z tzw. chorób cywilizacyjnych, którym można w dużej mierze zapobiegać poprzez odpowiedni styl życia, w tym przede wszystkim poprzez zmianę nieprawidłowych nawyków żywieniowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej.

 

oprac.: Aneta Kursa

Opublikował: Małgorzata Sawicka

20 października 2023

Powrót na początek strony