Szpital Ogólny w Kolnie zmodernizowany dzięki środkom z UE
Podsumowanie przygotowane przez władze Szpitala Ogólnego i kolneńskiego Starostwa Powiatowego dotyczyło przede wszystkim trzech głównych zadań. Pierwszym był zakup aparatury medycznej do pracowni endoskopii oraz poradni chirurgii onkologicznej (m.in. gastroskop, specjalne zestawy komputerowe, laser). Kolejne to remont Oddziału Wewnętrznego (m.in. węzły sanitarne w każdej sali, instalacje gazów medycznych, zakup 30 nowych łóżek). Duży zakres miał także remont Oddziału Psychiatrycznego na 24 łóżka z gruntowną modernizacją i rozbudową budynku, co pozwoli na poszerzenie zakresu świadczeń.
- Dążymy w naszym województwie do stworzenia spójnego i efektywnego systemu placówek ochrony zdrowia, z ważną rolą szpitali powiatowych. Ten w Kolnie spełnia już główne oczekiwania i warunki. Dzięki inwestycjom, w których finansowaniu miał udział samorząd województwa, udało się odrobić wiele lat zaległości - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.
Wsparcie tego rodzaju przedsięwzięć jest jednym z najważniejszych priorytetów zdrowotnych Funduszy Europejskich dla Polski na lata 2021-27. Komisja Europejska (KE) monitoruje projekty z sukcesem realizowane w naszym regionie, które służą jego mieszkańcom. Stanowisko KE w tej kwestii zajęła z Brukseli Angela Martinez Sarasola – Dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej
- Polki i Polacy nie mają zapewnionego odpowiedniego dostępu do wysokiej jakości opieki psychiatrycznej. Jest to obszar, który wymaga pilnych reform i większych nakładów finansowych i kadrowych - stwierdziła Angela Martinez Sarasola, przedstawiciel KE - Dlatego z zadowoleniem przyjmujemy w Komisji Europejskiej inwestycje podjęte w tej dziedzinie i mamy nadzieje, że nowo otwarty oddział, współfinansowany z Funduszy Europejskich w wysokości ponad 5 mln zł, przyczyni się do rozwoju nowego modelu opieki psychiatrycznej, zapewniającego równy dostęp do wysokiej jakości, kompleksowej opieki medycznej.
Sprawozdanie z realizacji projektu przedstawiła uczestnikom uroczystości Krystyna Dobrołowicz, dyrektor Szpitala Ogólnego. Zaznaczyła, że projekt wpisuje się w realizację konsekwentnej polityki prorozwojowej kolneńskiego szpitala. Przypomniała, że w okresie od 2018 do tego roku zostały zrealizowane inwestycje za 32 mln zł, a ich część jeszcze trwa. Dofinansowanie pochodziło ze środków unijnych, ministerialnych, samorządu województwa, powiatu i gmin, wojewody, z Polskiego Ładu, środków własnych.
- Nie mamy się czego wstydzić, a co szczególnie ważne, przez cały czas remontów i pandemii ani na chwilę nie ograniczyliśmy zakresu działalności medycznej. Mieszkańcy mieli cały czas najlepszą możliwą opiekę - mówiła dyrektor szpitala.
Wśród planów na kolejne lata są utworzenie zakładu opiekuńczo - leczniczego czy modernizacje ujęcia wody i tlenowni.
Szpital Ogólny jest instytucją samorządu powiatu kolneńskiego.
- Gdziekolwiek jestem, słyszę o naszym szpitalu, że ma wspaniałą kadrę, świadczy usługi na wysokim poziomie. Cieszy mnie dobra atmosfera wokół szpitala. Wiadomo, że powiaty nie są zbyt bogate, zatem liczymy każdą złotówkę, ale do każdej pozyskanej staramy się coś dołożyć. Chcę podziękować wszystkim instytucjom rządowym, wojewodzie, zarządowi województwa oraz wszystkim ludziom dobrej woli za wsparcie - mówił starosta Tadeusz Klama, starosta kolneński.
W wydarzeniu uczestniczyli m.in. parlamentarzyści: Jarosław Zieliński oraz Kazimierz Gwiazdowski, a także wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, burmistrz Kolna Andrzej Duda oraz lokalni samorządowcy.
tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Cezary Rutkowski