Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Ukraińscy lekarze odwiedzili Podlaskie

27 kwietnia 2023

Ukraińscy lekarze odwiedzili Podlaskie / Kamil Timoszuk/UMWP

To okazja do wymiany doświadczeń i zaprezentowania gościom wybranych aspektów systemu opieki zdrowotnej w Polsce. W czwartek, 27 kwietnia, ukraińscy medycy oraz przedstawiciele szpitalnej administracji z Obwodu Zakarpackiego spotkali się z przedstawicielami podlaskiego samorządu, m.in. z członkiem zarządu Markiem Malinowskim. Odwiedzili także kilka białostockich szpitali, w tym Śniadecję i Białostockie Centrum Onkologii (BCO).

– Spotykamy się w trudnym czasie, stanie wyjątkowym, kiedy trwa wojna w Ukrainie – zaznaczył podczas spotkania Marek Malinowski. – Jestem pełen uznania, że pomimo ciężkiej sytuacji w waszym kraju wciąż myślicie o jego przyszłości i rozwoju współpracy z Europą. Jako zarząd województwa i mieszkańcy podlaskiego wspieramy i będziemy wspierać naród ukraiński. Jesteśmy otwarci na współpracę i wymianę doświadczeń. Liczę, że to spotkanie zaowocuje wspólnymi projektami  – dodał.

Dominik Maślach, dyrektor Departamentu Zdrowia w urzędzie marszałkowski podkreślił, że spełniając europejskie standardy w sferze opieki zdrowotnej, jesteśmy dobrym punktem odniesienia dla naszych sąsiadów. 

– Chcemy pokazać jak wypada Polska na tle innych krajów UE, chcemy też pokazać nasze działania flagowe w województwie podlaskim, jak np. zwalczanie niektórych chorób takich jak rak piersi, czy chorób zdrowia psychicznego – mówił.

W trakcie spotkania omówiono sytuację zdrowotną mieszkańców podlaskiego, a także dostępność świadczeń opieki zdrowotnej w naszym regionie. O systemie opieki psychiatrycznej w Polsce opowiedziała Bożena Łapińska, dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Suwałkach. Zaprezentowany został również model kompleksowej opieki onkologicznej „Cancer Unity”, który omówiła dr n. med. Dorota Elżbieta Kazberuk, z-ca dyrektora ds. lecznictwa w BCO.

Wiktoria Fuszczycz, dyrektor Regionalnego Szpitala Weteranów Wojennych Rady Obwodu Zakarpackiego zaznaczyła, że takie wizyty są bardzo przydatne.

–  Partnerstwo i  współpraca to ważna pomoc dla służby zdrowia w Ukrainie, tym bardziej, teraz gdy jest tak wielu potrzebujących, jak na przykład w naszym szpitalu dla weteranów wojennych. Chcemy też tworzyć własne projekty w oparciu o jak najlepsze wzorce, które zostaną nam tu przedstawione – podkreśliła.

Po części teoretycznej goście z Ukrainy odwiedzili także białostockie szpitale: Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego, Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Centrum Psychiatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. Ludwika Zamenhofa.

Wizyta ukraińskich lekarzy potrwa do piątku, 27 kwietnia.

Monika Pańko
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

Publikujący: Monika Pańko

27 kwietnia 2023

Powrót na początek strony