Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o HIV/AIDS

1 grudnia 2023

Cztery kobiety i chłopiec pozują do zdjęcia, troje z nich trzyma niebieskie torebki i dyplomy

Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o HIV/AIDS / Krystian Guzewicz

Oliwia Bagrowska z V Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku zwyciężyła 16. edycję Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o AIDS, która odbyła się 1 grudnia, w światowym dniu walki z tą chorobą. Celem zmagań było poszerzenie wiedzy młodzieży z zakresu zapobieganiu zakażeniom wirusem HIV i kształtowanie pozytywnych podstaw wobec ludzi żyjących z chorobą AIDS. W trakcie konkursu Województwo Podlaskie reprezentowała Magdalena Donejko, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia w urzędzie marszałkowskim.

Najważniejsza jest profilaktyka

Ewa Jakubowicz, Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku, będąca reprezentantem organizatorów wydarzenia wskazała, że AIDS jako choroba została określona plagą XXI wieku. Jednocześnie nakreśliła stałą potrzebę poszerzania świadomości społecznej o jej skutkach i sposobach przenoszenia.

– Osoby, które ulegają zakażeniem tym wirusem, nie są wyłączone z życia społecznego, pracują i prowadzą normalne życie. Jest to zasługa nowoczesnych leków i nowoczesnej profilaktyki – mówiła.

Dodała też, że dzięki podobnym konkursom wiedza ta jest rozszerzana wśród młodzieży, czyli grupy szczególnie podatnej na zakażenie.

W podobnym tonie wypowiedziała się zwyciężczyni konkursu Oliwia Bagrowska:

– AIDS to duży problem. Myślę, że warto znać skutki tej choroby, a przede wszystkim profilaktykę. Uważam, że świadomość społeczna w tej sprawie jest mocno ograniczona, a osoby zakażone spotykają się z dyskryminacją. Nie jest to dobre – podkreśliła.

O konkursie

W eliminacjach klasowych wzięło udział prawie 3 tys. uczniów. Z czego tylko 40 osób dostało się do wojewódzkiego etapu. Pytania, z którymi mierzyli się uczestnicy, dotyczyły pochodzenia, budowy i biologii wirusa, jego dróg rozpowszechniania, objawów klinicznych, czy psychospołecznych problemów, z którymi mierzą się chorzy.

Konkurs miał formę testu pisemnego. Dla jego laureatów, którymi zostali kolejno: Oliwia Bagrowska (V LO w Białymstoku), Wiktor Paterek (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu) i Zofia Prokopiuk (II LO z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim) przygotowano nagrody w postaci bonów podarunkowych. Za pierwsze miejsce – 800 zł, za drugie – 600 zł, z kolei za trzecie – 400 zł.

Skala problemu

Według globalnych statystyk obecnie na świecie żyje ponad 39 mln osób zakażonych wirusem HIV. W samej Polsce jest ich około 35 tys. Tylko w 2021 roku na terenie kraju zarejestrowano 1173 zakażeń tym wirusem.

Za główny powód tak wysokiego wskaźnika chorych uznaje się brak wiedzy na temat możliwych dróg zakażenia i ignorowanie ryzyka. Wirusem tym można się zakazić poprzez stosunek seksualny, czy poprzez kontakt z zakażoną krwią.

Objawy i dolegliwości powodowane przez HIV, często są niewidoczne przez wiele lat. W tym czasie nawet podstawowe badania krwi mogą nie pokazać żadnych odchyleń od normy. Jedynym skutecznym sposobem jest wykonanie testu na HIV. W Białymstoku można go przeprowadzić anonimowo, za darmo i przez cały rok w punkcie na ul. Bema 2 lok. 011.

Organizatorem olimpiady była Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Dawid Korpacz
red.: Anna Augustynowicz
fot. Krystian Guzewicz

Opublikował: Paulina Tołcz

1 grudnia 2023

Powrót na początek strony