Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Festiwal Sztuk Komediowych Teatrów Amatorskich „Decha” 2024

28 września 2024

Marszałek stoi przed aparatem

Festiwal Sztuk Komediowych Teatrów Amatorskich „Decha” 2024

W ten weekend Bielsk Podlaski stał się sceną niezwykłego święta sztuki teatralnej. XI edycja Festiwalu Sztuk Komediowych Teatrów Amatorskich „Decha” przyciągnęła tu liczne zespoły i miłośników teatru z całej Polski, oferując trzy dni pełne humoru, dobrej zabawy oraz integracji środowiska artystycznego. W wydarzeniu, którego partnerem strategicznym jest Województwa Podlaskie, w sobotę (28.09) uczestniczyli marszałek Łukasz Prokorym i radny wojewódzki Stanisław Derehajło.

Marszałek podkreślił, jak ważne są takie inicjatywy dla lokalnej społeczności oraz rozwijania amatorskiego ruchu teatralnego w regionie.

– Dziękuję organizatorom festiwalu oraz wszystkim jego uczestnikom, którzy przyczynili się do stworzenia niepowtarzalnej atmosfery tego wydarzenia – mówił. – Oczywiście nie mogę pominąć okazji i chętnie zasiądę na widowni, bo teatr bardzo lubię, lubię też sztuki komediowe – dodał i zapewnił, że takie imprezy zasługują na wsparcie samorządu.

Jednym z wielbicieli Festiwalu Sztuk Komediowych Teatrów Amatorskich „Decha” jest Stanisław Derehajło. Jak mówił, to wydarzenie świadczy o tym, że „południe województwa tętni życiem”.

– Wiele rzeczy dzieje się tutaj z oddolnej inicjatywy społecznej i chciałbym, żeby samorząd województwa dostrzegał starania tych osób, bo one budują nasz region, promują go i czynią go atrakcyjnym.

W tej edycji na scenie prezentuje się dziesięć zespołów teatralnych z komediowym repertuarem. To najlepsze zdaniem organizatorów grupy wybrane spośród 35 teatrów amatorskich. Jury złożone z aktorów i ludzi teatru wybierze najlepszych z tych dziesięciu. Wyniki zostaną ogłoszone podczas gali finałowej w niedzielę (29.09).

Organizatorem imprezy, która odbywa się już po raz 11. jest Stowarzyszenie The MASK. Jego prezes Mateusz Sacharzewski podkreślał, że impreza nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie wolontariuszy. Bo to nie tylko przegląd teatralny, ale też wiele wydarzeń towarzyszących.
– Jest festiwalowy bar, oprowadzanie. Wolontariusze robią też zdjęcia, prowadzą radio festiwalowe. Nie wiem, jak to wszystko „spinają”, ale udaje się.  

Festiwal trwa od piątku, a już od pierwszych spektakli publiczność miała okazję zanurzyć się w pełnym humoru świecie teatrów amatorskich. Wystąpiły takie grupy jak Teatr Dobrze, ale… z Krzczonowa, czy Teatr Kaprys z Łap. Sobota była równie intensywna, z programem wypełnionym spektaklami, w tym dziecięcym przedstawieniem „Kop-ciuszek, czyli bajka o królewnie co za dużo ciuchów miała” oraz dynamicznym występem Kompanii Teatralnej Mamro.

Między spektaklami uczestnicy mogli odpocząć w klimatycznym „Barze w Dechę” lub wziąć udział w audycjach „Radia w Dechę”. Na najaktywniejszych widzów czekała wyjątkowa nagroda – seans w saunie w Mokre 22. Dzieci natomiast korzystały z przestrzeni przygotowanej specjalnie dla nich, gdzie pod okiem animatorów oddawały się zabawie.

A Łukasz Prokorym i Stanisław Derehajło przy okazji wizyty w Bielsku Podlaskim odwiedzili miejsca kultowe dla miasta, czyli słynny sklep obuwniczy, gdzie był kręcony film „Znachor”. Zobaczyli także sąsiedni drewniany budynek, który ma zostać przekazany bielskiemu muzeum i tym samym wzbogaci ofertę kulturalną Siemiatycz, Hajnówki i Bielska Podlaskiego.

Cezary Rutkowski/Anna Tyszkiewicz
red.: Aneta Kursa
fot.: Krzysztof Duszyński

Opublikował: Cezary Krystian Rutkowski

28 września 2024

Powrót na początek strony