Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Łukasz Prokorym gratulował laureatom dwóch konkursów literackich

14 października 2024

Rozstrzygnięcie Konkursu Poetyckiego im. Jana Leończuka oraz Konkursu Literackiego „Srebro nie Złoto”. / Kamil Timoszuk

Łącznie ponad 300 utworów nadesłano do Konkursu Poetyckiego im. Jana Leończuka oraz literackiego „Srebro nie Złoto”. Oba wydarzenia zostały dofinansowane przez Województwo Podlaskie i przyciągnęły wielu utalentowanych autorów z całej Polski. Na uroczystym rozdaniu nagród w Książnicy Podlaskiej w poniedziałek, 14.10, obecny był marszałek Łukasz Prokorym, który pogratulował laureatom i organizatorom obu przedsięwzięć.

– To, co na mnie zrobiło największe wrażenie, to ten przekrój wiekowy autorów – od 19 do 86 lat. To pokazuje, jak bardzo potrzebne są tego typu inicjatywy. Gratuluję również organizatorom, którzy pielęgnują pamięć o dyrektorze Janie Leończuku, a także rozwijają konkurs, który z małej inicjatywy, skierowanej głównie do seniorów, stał się rozpoznawalnym i cenionym wydarzeniem. Cieszę się, że jako województwo możemy wspierać tak wspaniałe inicjatywy – powiedział marszałek.

Rekordowa edycja nadesłanych wierszy

Pierwsza część poniedziałkowej uroczystości poświęcona była wręczeniu nagród laureatom III edycji Konkursu Poetyckiego im. Jana Leończuka, który upamiętnia wybitnego podlaskiego poetę, tłumacza i animatora kultury, zmarłego w 2021 roku. W konkursie rokrocznie rośnie liczba zgłoszonych prac – w tym roku było to aż 216 utworów.

– To zupełnie rekordowa edycja, która pokazuje, że konkurs związany z tak wspaniałym patronem rozwija się. Jan Leończuk był naszym wielkim przyjacielem, darzyliśmy go wielką sympatią i szacunkiem. Wierzymy, że połączenie poezji z nauką ma głęboki sens, bo nauka bez poezji – bez dążenia do odkrywania tajemnic życia i zgłębiania jego misterium – jest niepełna. Dlatego cieszymy się, że jako Uniwersytet możemy uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu i współtworzyć tak wartościowe przedsięwzięcie – mówiła przewodnicząca kapituły konkursowej, dr Iwona Rusek z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku.

Najwyższe wyróżnienie, I miejsce, otrzymał Jerzy Fryckowski z Dębnicy Kaszubskiej za wiersz „Szał. Ekfraza do obrazu Podkowińskiego”, który zdaniem kapituły „niczym szał porywa czytelnika w zmysłowy galop”. Nagrodę w imieniu autora odebrała Joanna Pisarska.

II miejsce przypadło Aleksandrze Bogdanowicz z Warszawy za wiersz „Droga mleczna”, który według jurorów „rozpala w nas światełko”.

III miejsce przyznano ex aequo dwóm twórcom: Magdalenie Cybulskiej z Łodzi za wiersz „Sztuczka” oraz Dariuszowi Żółtowskiemu z Warszawy za wiersz „44”.

Dodatkowo przyznano wyróżnienia specjalne. Wyróżnienie Marszałka Województwa Podlaskiego otrzymała Monika Telka za wiersz „Zmierzcha”. Wyróżnienie Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku przypadło Oldze Sienkiewicz ze Szczecina za wiersz „Metamorfozy”. Wyróżnienie Książnicy Podlaskiej powędrowało do Magdaleny Szpunar z Krakowa za wiersz „Coraz więcej”. Wyróżnienie Stowarzyszenia Szukamy Polski zdobyła Elżbieta Kasperek z Białegostoku za wiersz „Odsłona”.

Zdaniem kapituły konkursu na uwagę zasłużyły również wiersze „Makijaż” Cezarego Żarny z Legionowa, „Śnieg 2” Kacpra Kiejdy ze Świdnika oraz „Na podniebnym szlaku” Marioly Kantor z Wolbroma.

Jubileusz konkursu „Srebro nie Złoto”

Druga część uroczystości była poświęcona X edycji Konkursu Literackiego „Srebro nie Złoto”, który od lat integruje poetów i prozaików z regionu, a także promuje literacką twórczość mieszkańców województwa podlaskiego. Do tej edycji zgłoszono 102 utwory, z czego 74 to wiersze, a 30 prace prozatorskie. Większość prac pochodziło z Podlasia, ale zgłosili się także autorzy z innych części Polski: z Warszawy, Krakowa czy Bielska-Białej. Początkowo wydarzenie skierowane było wyłącznie do seniorów, ale od kilku lat uczestniczyć mogą osoby powyżej 18. roku życia. Obecnie średnia wieku uczestników to 60 lat, a najmłodszy ma 19 lat, a najstarszy – 86 lat.

– W dzisiejszych czasach nadmiaru słowo ma ogromne znaczenie. Toniemy w powodzi wielu zdań, a słowo jest tak naprawdę kluczem do poznania świata, człowieka, do zbliżenia. Cieszę się, że tak licznie odpowiedzieli Państwo na nasze zaproszenie, żeby właśnie metaforą, krótką opowieścią, powiedzieć o tym, co jest najważniejsze w naszym życiu. A w naszym życiu najważniejsza jest emocja, która płynie ze spotkania z drugim człowiekiem. I z samym sobą również – podkreślała Dorota Sokołowska, dziennikarka Radia Białystok, przewodnicząca jury konkursu.

W kategorii Poezja nagrodzono twórców o różnorodnych stylach i tematach. Bartosz Żelek z Bożejewic zdobył pierwsze miejsce za wiersz „Colour”. Jakub Piotrowicz z Warszawy, laureat drugiego miejsca, wyróżnił się wierszami „Wilki” i „Tam, gdzie sztuczne słońca”. Na trzecim miejscu znalazła się Jolanta Dzienis z Białegostoku z wierszami „miejska tęcza” i „epitafium”.

Wyróżnienie specjalne Polskiego Radia Białystok przyznano Józefie Drozdowskiej z Augustowa za wiersz „Zawierszam, zastożam pamięć”. Wyróżnienie specjalne Stowarzyszenia Szukamy Polski otrzymał Konrad Milanowski z Augustowa za wiersz „Nic do powiedzenia” oraz Krystyna Gudel z Suchowoli za wiersz „Po rosie”.

W kategorii Proza pierwsze miejsce zdobył Andrzej Brański za opowiadanie „Noc z Baronową”. Drugie miejsce przypadło Wojciechowi Karpińskiemu z Białegostoku za opowiadanie „Mongolskie igły”. Trzecie miejsce za prozę „Dewoci” zdobył Zbigniew Nowicki z Białegostoku.

Wyróżnienie specjalne Książnicy Podlaskiej trafiło do Ewy Lech z Białegostoku za opowiadanie „Apofatyzm i teologia negatywna”.

– Od początku zależało nam na tym, aby utrzymać regionalny charakter konkursu, jednocześnie umożliwiając twórcom z innych części kraju uczestnictwo. Ważne jest dla nas, by promować naszą podlaską kulturę literacką, a także wspierać seniorów w ujawnianiu swojego talentu literackiego – powiedział Jan Oniszczuk, prezes Stowarzyszenia Szukamy Polski, organizator konkursów.

Oba konkursy zrealizowano dzięki dofinansowaniu Województwa Podlaskiego. Utwory nagrodzonych zostaną opublikowane na portalu podlaskisenior.pl oraz w specjalnym, drukowanym tomie. Na uroczystości swoją premierę miał tomik „Zbiór słów w wierszu i prozie. Antologia Podlaska”, który otrzymali nagrodzeni oraz goście. Książki zostały przekazane do Książnicy Podlaskiej.

Galę wręczenia nagród uświetnił Patryk Ołdziejewski – aktor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, tegoroczny laureat słynnego Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu –  który wystąpił ze specjalnym recitalem.

Anna Tyszkiewicz
fot. Kamil Timoszuk

Publikujący: Anna Kopeć-Tyszkiewicz

14 października 2024

Powrót na początek strony