Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Opera i Filharmonia Podlaska rozpoczyna nowy sezon artystyczny

2 października 2024

To będzie sezon wyjątkowy, bo w tym roku 70-lecie istnienia obchodzi Orkiestra Symfoniczna OiFP. W planach są koncerty z udziałem znakomitych gwiazd, wydarzenia muzyczne skierowane do młodych widzów i premiery. W repertuarze pojawią się też tytuły znane już podlaskiej publiczności. Program na najbliższe miesiące zaprezentowali w środę (2.10): zastępczyni dyrektora OiFP Małgorzata Bill-Jaruzelska i kierownik artystyczny instytucji Mirosław Jacek Błaszczyk. W spotkaniu uczestniczyli także marszałek Łukasz Prokorym i członek zarządu Jacek Piorunek.

Marszałek podkreślił, że nadchodzący sezon artystyczny zapowiada się naprawdę imponująco.

– Ale i okazja ku temu jest niebagatelna. Już od 70 lat mieszkańcy stolicy województwa i całego regionu, dzięki naszym artystom mogą cieszyć się muzyką klasyczną w najlepszym wydaniu. Koncerty białostockich filharmoników zawsze cieszyły się ogromnym uznaniem publiczności – powiedział Łukasz Prokorym. – A od dwunastu lat Białystok ma też wspaniały teatr operowy. Z niecierpliwością czekam na premiery i koncerty w nowym sezonie. Cieszę się, że część programu artystycznego jest skierowana do dzieci i młodzieży, bo mając tak wspaniały zespół artystyczny i tak znakomity gmach operowy, powinniśmy wychowywać kolejne pokolenie melomanów – dodał marszałek.

W nowy sezon artystyczny OiFP wchodzi nie tylko z nowym repertuarem, ale też z nowym zastępcą dyrektora, którym została Małgorzata Bil-Jaruzelska.

– Kulturoznawca, z dużym doświadczeniem w zarządzaniu instytucjami kultury. Jestem przekonany, że to właściwa osoba na tym stanowisku – mówił marszałek.

280 koncertów, spektakli i wydarzeń sezonie

A Małgorzata Bil-Jaruzelska, zanim zaprezentowała plany, przypomniała, że jeszcze przed sezonem 2024/2025 OiFP zanotowała sukces – we wrześniu Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją prof. Wioletty Bieleckiej został nagrodzony w IV edycji Międzynarodowego Konkursu Muzyczne Orły w kategorii Płyta Fonograficzna za trzypłytowy album „Kantyki supraskie”.

Mówiąc o planach na najbliższe miesiące, zastępca dyrektora zapraszała na wracające do repertuaru dwa spektakle: operetkę „Baron Cygański” i musical „Life is a Cabaret”. Jeśli chodzi o nowości, to w marcu czeka nas prapremiera musicalu „Vesper”, czyli historia kobiety-szpiega Krystyny Skarbek.

– Musical ten w znakomitej reżyserii Michała Znanieckiego z muzyką Garego Guthmana będzie połączeniem lekkiej formy popowej z opowieścią dosyć trudną. Mam nadzieję, że naszej publiczności spodoba się – powiedziała Małgorzata Bil-Jaruzelska.

Natomiast w maju czeka nas premiera koncertowej wersji „Dziadów cz. II” Adama Mickiewicza. Wersja sceniczna tego dzieła w reż. Piotra Tomaszuka będzie miała premierę na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej w listopadzie 2025 r.

Kontynuowane będą transmisje z Metropolitan Opera w Nowym Yorku, a gmach opery będzie miejscem wielu wystaw. Jak mówiła dyrektor, instytucja w tym sezonie przygotowała około 280 różnych wydarzeń: koncertów, wystaw, spektakli i przedsięwzięć edukacyjnych – będą kontynuowane cykle audycji muzycznych „Gdzie tuba nie może tam trąbkę pośle” i całkiem nowy cykl „Akademia Młodego Melomana” czyli poranne koncerty dla szkół.

Orkiestra Symfoniczna OiFP ma już 70 lat

O jubileuszu białostockich filharmoników mówił maestro Mirosław Jacek Błaszczyk. W związku z obchodami na melomanów czekają wspaniałe koncerty. A pierwszy, inaugurujący sezon z udziałem wybitnych flecistów Łukasza Długosza i Agaty Kielar-Długosz odbędzie się już w najbliższy piątek 4 października. Natomiast 20 października, w 40. rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki odbędzie się koncert ku czci błogosławionego męczennika „Pamięć i modlitwa”. Melomani usłyszą jedno z najbardziej znanych dzieł Giuseppe Verdiego Messa da Requiem.

Szczegółowe informacje na temat repertuaru znajdują się na stronie OiFP.

Planowane inwestycje

OiFP to instytucja współzarządzana przez Samorząd Województwa Podlaskiego. A nadzór nad nią sprawuje obecnie Jacek Piorunek, który w zarządzie województwa zajmuje się obszarem kultury. Podczas spotkania mówił m.in. o planowanej modernizacji gmachu.

– 12 lat temu oddaliśmy do użytku ten wspaniały gmach, który przez te lata już trochę się zużył – mówił Jacek Piorunek. – Dlatego 2025 rok poświęcimy na przygotowanie projektów, a 2026 na przeprowadzenie prac modernizacyjnych. Koszt prac to ok. 50 mln zł, a pieniądze chcemy pozyskać z funduszy europejskich z programu FEnIKS – wyjaśniał.

Prace mają dotyczyć m.in.: akustyki, oświetlenia, multimediów czy mechaniki scenicznej.

Marszałek Łukasz Prokorym korzystając z okazji zapewnił, że Opera i Filharmonia Podlaska będzie ponownie tym miejscem, do którego została powołana, czyli miejscem prezentowania kultury wysokiej. 

 

W środowym spotkaniu udział wzięła także zastępca dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Anna Dobrowolska-Cylwik, która przypomniała o nadchodzącym Weekendzie Seniora z Kulturą. Szczegóły programu wydarzeń są dostępne tutaj.

 

Aneta Kursa
fot.: Kamil Timoszuk

Publikujący: Aneta Kursa

2 października 2024

Powrót na początek strony