Podlaska KAS przekazała cenne eksponaty Muzeum Ikon w Supraślu
Do zbiorów muzealnych trafiły ikony wykonane tradycyjną techniką tempery na drewnianym podobraziu z przedstawieniami Matki Bożej Bolesnej oraz Dwunastu Wielkich Świąt, a także ikona Bożego Narodzenia namalowana w technice olejnej na płótnie. Wśród przekazanych obiektów znajdują się również malowane obustronnie na płótnie wizerunki pochodzące z chorągwi procesyjnych. Trzy z nich zawierają przedstawienia Chrztu Chrystusa i wizerunki Matki Bożej Kazańskiej, a na czwartym fragmencie chorągwi znajduje się przedstawienie Chrztu Chrystusa i wizerunek Włodzimierskiej Matki Bożej.
Muzeum Ikon w Supraślu planuje włączyć otrzymane eksponaty do swojej kolekcji, która stanowi jedną z najbogatszych i najciekawszych w Polsce. Ikony i chorągwie procesyjne będą mogły wzbogacić wyjątkową ekspozycję podlaskiej placówki, dającą możliwość poznawania prawosławnej sztuki sakralnej.
– Wśród przekazanych zabytków znajduje się Ikona Matki Bożej Bolesnej. Muzeum Ikon w Supraślu pomimo bogatych zbiorów nie posiadało tego typu przedstawienia Matki Bożej. Z pewnością postaramy się włączyć ten szczególny wizerunek do grupy przedstawień maryjnych prezentowanych na ekspozycji stałej – powiedział w środę, 15 lutego, podczas przekazania eksponatów dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemar Wilczewski.
– Cieszę się, że te eksponaty trafiły właśnie do Supraśla i że będą uzupełnieniem posiadanej już przez Muzeum Ikon kolekcji, którą od samego początku istnienia muzeum pomagamy współtworzyć – dodał zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.
W przekazaniu eksponatów, które odbyło się w Muzeum Ikon w Supraślu, uczestniczyli również: Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku Dariusz Kowalczuk oraz kustosz Muzeum Ikon w Supraślu Katarzyna Skibińska.
źródło: Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku
oprac.: Aneta Kursa