Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Premiera „Dyptyku wielkanocnego” w OiFP

3 marca 2023

Na okres Wielkiego Postu Opera i Filharmonia Podlaska (OiFP) przygotowała wyjątkowe wydarzenie. To połączenie współczesnego dzieła oratoryjne „Via Crucis” Pawła Łukaszewskiego z arcydziełem operowego naturalizmu „Cavalleria rusticana” Pietra Mascagniego. Reżyserem spektaklu jest Michał Znaniecki. Premiera „Dyptyku wielkanocnego” już w piątek, 3 marca o godz. 19.

„Rycerskość wieśniacza” to krótka, jednoaktowa opera włoska. Mascagni zawarł w niej gęstą mieszaninę miłości, namiętności i zdrady, hańbę, pojedynek i śmierć – emocje kipiące jak wulkan na tle sycylijskiej wsi, przez którą przechodzi wielkanocna procesja. Artysta podkreślił werystyczny styl opery, którego był prekursorem, poprzez brutalność, naturalizm, melodramatyczne gesty oraz śpiew zmieszany z gwarem i okrzykami. Michał Znaniecki połączył dzieło operowe Mascagniego z utworem „Via Crucis” Pawła Łukaszewskiego – misterium Drogi Krzyżowej.

Korzystając z operowego intermezzo i faktu, że obie kompozycje łączy czas Wielkanocy, doprowadza do spotkania uczestników Drogi Krzyżowej oratorium Łukaszewskiego i sycylijskiej procesji z opery Mascagniego. Każda z części oratorium Łukaszewskiego upamiętnia jedną z czternastu stacji na drodze Jezusa, dźwigającego krzyż ulicami Jerozolimy.

Kompozytor dodał piętnastą stację – Zmartwychwstanie. Wyważona muzyka „Via Crucis” pulsuje wewnętrznym tętnem, powtarzalność dźwięków zaprasza do medytacji i modlitwy. Bogata różnorodność w warstwie chóralnej sięga do tradycji polifonicznej, ale i współczesnych technik kompozytorskich, wyraziście podkreśla dramaturgię tekstu, zaciera granice między ceremonią liturgiczną a widowiskiem. Ten wyjątkowy „Dyptyk wielkanocny” klamrą domyka finał opery „Cavalleria rusticana” rozgrywający się w jarmarczno-biesiadnej scenerii Południa, w której tle majaczy kościół.

 

Na Dużej Scenie zobaczymy artystów orkiestry, chóru i baletu OiFP oraz solistów pod kierownictwem muzycznym Maestro Massimiliano Caldiego. W rolę Lucii wcieli się Małgorzata Walewska, diva operowa o międzynarodowej sławie. Wyjątkowość „Dyptyku wielkanocnego” podkreśli także imponująca scenografia zaprojektowana przez Luigiego Scoglio, po raz pierwszy w całości wykonana w Operze.

 

DYPTYK WIELKANOCNY

Paweł Łukaszewski – Via Crucis  / Pietro Mascagni – Cavalleria rusticana

Premiera 3 marca 2023, godz. 19.00

Więcej informacji na stronie OiFP .

 

źródło: Opera i Filharmonia Podlaska
oprac.: Aneta Kursa

Publikujący: Aneta Kursa

3 marca 2023

Powrót na początek strony