Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Trzecia edycja Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo

8 czerwca 2023

Konferencja: Festiwal Wajda na Nowo

Wydarzenie organizowane w Suwałkach, rodzinnym mieście wybitnego reżysera Andrzeja Wajdy, jest formą jego uhonorowania i próbą przybliżenia, zwłaszcza młodemu pokoleniu, osiągnięć polskiej kinematografii. O szczegółach tegorocznej edycji festiwalu poinformowali w środę (7.06) podczas spotkania prasowego przedstawiciele organizatora – Suwalskiego Ośrodka Kultury. Samorząd województwa jest partnerem strategicznym przedsięwzięcia, a w konferencji wzięła udział Wiesława Burnos, członek zarządu województwa.

– Wajda tu się urodził i kochał tę ziemię. Poprzez festiwal filmowy pokazujemy okiem kamery nasz region. Pokazujemy, że mamy swoich twórców filmowych wnosząc tym samym coś do dorobku kinematografii polskiej – powiedziała Wiesława Burnos.

Trzecią edycję Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo zaplanowano na 17-19 sierpnia. W programie znalazły się m.in.: pokazy filmów Wajdy, wystawy, spotkania z gwiazdami polskiego filmu, kino plenerowe oraz warsztaty filmowe.

- Każde miasto, każdy region szczycą się wspaniałymi postaciami ze swojej historii. Dla nas to między innymi urodzony w Suwałkach Andrzej Wajda, który ma w naszym mieście żywy pomnik w postaci tego festiwalu – mówił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. - Dzięki naszym partnerom możemy organizować kolejną edycję festiwalu.

Podczas dwóch ostatnich edycji festiwalu gośćmi byli m.in.: Maja Komorowska, Feliks Falk, Jerzy Stuhr, Emilia Krakowska, Olgierd Łukaszewicz, Andrzej Chyra czy Urszula Grabowska. W tym roku główną gwiazdą festiwalu będzie Krystyna Janda. Oprócz niej będzie okazja spotkać się z Magdaleną Umer, Janem Holoubkiem, Michałem Kwiecińskim, Filipem Marczewskim, Danielem Namiotką a przede wszystkim z Łukaszem Maciejewskim i Andrzejem Pągowskim – dyrektorem programowym i dyrektorem artystycznym Festiwalu Filmowego „Wajda na Nowo”.

Inicjatorami i głównymi pomysłodawcami wydarzenia są Krystyna Zachwatowicz-Wajda, która prawdopodobnie w tym roku odwiedzi festiwal oraz Andrzej Pągowski – dyrektor artystyczny.

– Nie jest łatwo w Polsce wstrzelić się z nowymi festiwalem, który od razu przyciąga gwiazdy i znane nazwiska. Nam się to udało – mówił znany polski plakacista Andrzej Pągowski.

W ramach festiwalu odbędzie się też konkurs filmów krótkometrażowych. Mogą wziąć w nim udział produkcje filmowe zrealizowane przez obecnych studentów lub absolwentów polskich szkół filmowych. Zgłoszenia przyjmowane są jeszcze do 16 czerwca. Więcej informacji na temat konkursu znajduje się na stronie Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Konferencja prasowa to nie jedyna zapowiedź festiwalu. Swoistym preludium jest środowa (7.06) Rozgrzewka Filmowa Wajda na Nowo. W ramach wydarzenia cały dzień w Suwalskim Ośrodku Kultury odbywają się zajęcia z kinematografii z młodzieżą, a wieczorem na Bulwarach nad Czarną Hańczą na fanów kina czeka spotkanie z twórcami i projekcja filmu „Wnyki". Film w reżyserii Jerzego Hoffmana w zamyśle miał nawiązywać do filmu „Znachor”, który kręcony był w Bielsku Podlaskim i okolicach. W pierwszej wersji miał nawet nosić tytuł „Znachor 2”.

Aneta Kursa
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: UMWP

Program trzeciej edycji Festiwalu Filmowego „Wajda na Nowo”:

Program festiwalu

Opublikował: Małgorzata Sawicka

8 czerwca 2023

Powrót na początek strony