Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Festyn Kultury Średniowiecznej w Starej Łomży

12 sierpnia 2024

Festyn Kultury Średniowiecznej w Łomży / UMWP

Turnieje rycerskie, warsztaty rzemiosła dawnego, koncert muzyki dawnej – to tylko część atrakcji niedzielnego, 11.08, festynu. W Starej Łomży na wzgórzu św. Wawrzyńca i Górze Królowej Bony ożyły średniowieczne tradycje. Partnerem Strategicznym wydarzenia było Województwo Podlaskie.

Festyn otworzył członek zarządu Jacek Piorunek, który życzył wszystkim dobrej zabawy.

– Historia wskazuje, że Łomża była miejscem ekspansji chrześcijaństwa na Prusy. Tu się wszystko rozpoczęło. Dzisiejsze wydarzenie pozwala mieszkańcom regionu przybliżyć jego średniowieczną historię – mówił.

Wójt gminy Łomża Piotr Kłys określił przedsięwzięcie jako „żywą lekcję historii”.

– Festyn popularyzuje wiedzę o historii i znaczeniu tego miejsca. Wskazuje też jak ważną rolę pełniła wówczas Stara Łomża – powiedział.

Atrakcji było co nie miara. Wśród nich – konkursy. Spośród mieszkańców, którzy przyszli na imprezę w strojach z czasów średniowiecza, wybrano damę i księcia festynu. Najsilniejszy uczestnik turnieju plebejskiego został Mocarzem Gminy Łomża, a nagrodę wręczył mu członek zarządu Jacek Piorunek.

Wicestarosta Anna Gawrych podkreśliła, że to trzecia edycja festynu, na który przybywa wielu mieszkańców z regionu.

– Festyn niesie za sobą dziedzictwo historyczne, kulturowe, ale ma też wymiar integracyjny – mówiła.

Integrowali się m.in. zawodnicy konkursu sprawności rycerskiej i turniej kusznicy o „Złoty Bełt”. Rycerze piesi walczyli w turnieju o „Miecz Wójta Gminy Łomża”, a rycerze na koniach brali udział w gonitwach. Uczestnicy festynu mogli posłuchać koncertu muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Roderyk, a także zobaczyć spektakl historyczno-batalistyczny „Misja pruska św. Brunona z Kwerfurtu”.

Nie zabrakło też jadła i napitku. Pyszną grochówkę przygotowali druhowie z OSP w Kupiskach, były też pieczone kiełbaski od strażaków z Jednaczewa. Rarytasy przyrządziły panie z regionalnych kół gospodyń wiejskich.

Festyn rozpoczęło nabożeństwo na Wzgórzu św. Wawrzyńca, po którym przeszła barwna parada rekonstruktorów na Górę Królowej Bony. Wydarzenie otworzyli m.in.: poseł Alicja Łepkowska–Gołaś oraz senator Marek Komorowski. W wydarzeniu wzięli również udział samorządowcy z regionu oraz licznie zaproszeni goście.

Monika Pańko
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Justyna Mocarska/UMWP

Opublikował: Małgorzata Sawicka

12 sierpnia 2024

Powrót na początek strony