Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów. Marszałek przekazał czeki podlaskim samorządom

2 kwietnia 2024

FWGiP 2024 przekazanie czeków

Marszałek przekazał czeki podlaskim samorządom / Krzysztof Duszyński

W czwartej edycji autorskiego programu Samorządu Województwa Podlaskiego wsparcie otrzymało 119 gmin na łączną kwotę 61 mln zł. We wtorek, 2 kwietnia, marszałek Artur Kosicki, wicemarszałek Marek Olbryś oraz członek zarządu województwa Wiesława Burnos wręczyli symboliczne czeki z dotacjami beneficjentom Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów. W spotkaniu uczestniczyli również przewodniczący sejmiku województwa Bogusław Dębski oraz radni wojewódzcy.

– Nasz program powstał w 2021 roku. Nikt wcześniej nie zaproponował takiego wsparcia. Obecny zarząd zdecydował, że taki fundusz jest bardzo potrzebny, bo to samorządowcy wiedzą, na jakie inwestycje potrzebują pieniędzy. My możemy jedynie wspomóc te plany – mówił marszałek Artur Kosicki i dodał, że Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów jest dla każdego. Bo wszyscy, którzy złożyli wnioski do tego funduszu, otrzymali wsparcie.

Natomiast Wiesława Burnos życzyła udanych inwestycji.

– Dziękuję wam, że wykorzystujecie każdą szansę, aby rozwijały się małe ojczyzny – dodała.

O tym, że Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów „zdał egzamin” mówił z kolei wicemarszałek Olbryś.

– Program pozwala realizować wspaniałe przedsięwzięcia, tak ważne dla lokalnych społeczności. A to, że otrzymane pieniądze są dobrze spożytkowane, doskonale widać jadąc przez podlaskie miejscowości – mówił.

A Bogusław Dębski zauważył, że pomoc udzielona w ramach Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów nie wstrzymała realizacji zadań wojewódzkich.

Jednym z beneficjentów tegorocznego rozdania jest gmina Bargłów Kościelny, która dotację w wysokości 300 tys. zł przeznaczy na remont budynku po byłej szkole w miejscowości Kamionka Stara. – Zamierzamy wymienić dach, kominy oraz elewację – informował wójt Radosław Wawiórko.

Gmina, którą zarządza, nie pierwszy raz korzysta z funduszu. – Na przełomie ostatnich lat w ramach tego funduszu przeprowadzaliśmy niezbędne prace remontowe. Z tych pieniędzy został wyremontowany budynek w miejscowości Pruska i doposażyliśmy Gminny Dom Kultury w Bargłowie Kościelnym – dodał wójt.

Również po raz kolejny z dotacji z budżetu województwa w ramach FWGiP korzysta gmina Supraśl. Burmistrz Radosław Dobrowolski przypomniał, że w poprzednich latach gmina otrzymała pieniądze na renowację miejsca pamięci w Grabówce. Chodzi o miejsce masowych egzekucji mieszkańców Białostocczyzny, zamordowanych przez Niemców w latach 1941-44.

Teraz samorząd dostał 800 tys. zł na utworzenie miejsc rekreacji w Supraśli i w Grabówce.

– To jest dla nas wspaniała pomoc, bo bez takiego wsparcia wiele inwestycji nie zostałoby zrealizowanych – podkreślał burmistrz.

We wtorkowym spotkaniu uczestniczyli także radni: Paweł Wnukowski, Adam Wojciech Sekściński, Grzegorz Kapica, Stanisław Derehajło, Sławomir Nazaruk, Bogdan Dyjuk, Mikołaj Janowski a także dyrektor Gabinetu Marszałka Robert Jabłoński i dyrektor Biura Prawnego urzędu marszałkowskiego Marcin Sutkowski.

Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów funkcjonuje od 2021 r. Na przestrzeni czterech lat w ramach programu dofinansowanie otrzymało blisko 300 projektów na łączną kwotę prawie 180 mln zł.

Pełna lista projektów, które otrzymały dofinansowanie w 2024 r., znajduje się w złączniku.

Aneta Kursa/Dawid Korpacz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Krzysztof Duszyński  

 

 

Opublikował: Monika Pańko

2 kwietnia 2024

Powrót na początek strony