Gospodynie z Pieńczykowa po mistrzowsku pieką, szydełkują i dzieją
– To znakomicie, że wspaniale rozwijające się Koła Gospodyń Wiejskich podejmują coraz to nowe inicjatywy, nie koncentrujące się tylko na mistrzostwie kulinarnym. Chociaż chleb własnego wyrobu jest oczywiście niezrównany. Cieszę się, że jako samorząd województwa możemy wspierać takie przedsięwzięcia jak to, bo przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje, wiedza, zanikające umiejętności czy receptury powinny być otoczone szczególnie mocną troską – powiedział Jacek Piorunek.
Koordynatorem projektu był Arkadiusz Klimaszewski, a w jubileuszowym spotkaniu w Pieńczykowie uczestniczyli także m. in. także radna wojewódzka Wanda Mieczkowska, starosta grajewski Waldemar Remfeld oraz lokalni samorządowcy.
Szydełkowanie, druty, chleb
Cztery spotkania warsztatowe w ramach projektu odbywały się w czerwcu i lipcu br. w Świetlicy Wiejskiej w Pieńczykowie. Wzięło w nich udział łącznie 20 uczestników, w tym przedstawiciele najmłodszego pokolenia, co stworzyło unikalną okazję do międzypokoleniowej wymiany doświadczeń. Inicjatywa była okazją do przekazania wiedzy i umiejętności rękodzielniczych dzieciom oraz promowania wspólnego spędzania czasu w duchu tradycji.
Warsztaty zostały podzielone na dwa główne bloki tematyczne: szydełkowanie oraz wypiek chleba, a później robienie na drutach i wypiek chleba. Każdy z bloków był prowadzony przez doświadczonych instruktorów. Marianna Klimaszewska poprowadziła warsztaty z szydełkowania, ucząc podstawowych technik oraz wykonania prostych ozdób. Następnie Helena Santorowska przedstawiła uczestnikom tajniki tradycyjnego wypieku chleba, obejmujące cały proces przygotowania ciasta, jego wyrabianie i pieczenie. W ramach projektu zakupiono niezbędne materiały, w tym szydełka, druty, kordonki, włóczki, blachy, foremki, mąkę oraz dodatki do pieczenia chleba.
Uczestnicy projektu zaprezentowali inscenizację pt. „Tradycyjny obrzęd wypieku chleba”, w której nie zabrakło humorystycznych akcentów. Widzów najbardziej wzruszył wiersz pt. „Opowieść o chlebie” autorstwa Reginy Kantarskiej-Koper:
Regina Kantarska-Koper
„Opowieść o chlebie”
pamiętam chleb o pachnącej skórce
dźwięczący
dobrze wypieczony
spracowana święta ręka matki
kreśliła na nim znak krzyża
zanim
odkroiła pierwszą kromkę
w bochenku chleba
była opowieść
o ciężkich bruzdach ziemi
złotych łanach żyta
śpiew kos, węk młocki
żar pieca
zapach dostatku
dziś
przynoszę ze sklepu
bezwonny chleb
o smaku papieru
pokrojony bezduszną maszyną
martwy
w celofanowej trumnie
(Źródło: „Chleb nasz powszedni - wiersze Podlaskich Poetów”, Podlaski Senior)
Inscenizacja zakończyła się muzycznym podziękowaniem dla osób prowadzących warsztaty projektowe:
"O. Hela, nauczyłaś piec nas chleba,
Musimy się wszyscy nauczyć,
Że chleba nie wolno wyrzucić,
Że chleba nie wolno wyrzucać."
Maciej Gryguc
oprac.: Aneta Kursa
fot. KGW „Pieńczykówka”