Jubileusz 50-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej w Suwałkach
Jubileuszu 50-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej w Suwałkach / UMWP
Wręczając dyrektorowi szkoły Bernardowi Michniewiczowi pamiątkowy grawerton, członek zarządu powiedziała:
– Jubileusz 50-lecia to nie tylko okazja do spojrzenia w przeszłość, ale i w przyszłość. Szkoła niezmiennie od lat rozwija talenty muzyczne, inspiruje kolejne pokolenia, uczy sztuki dźwięku jako ważnego elementu życia społecznego. Gratuluję dyrekcji, pedagogom i uczniom. Niech kolejne lata będą równie owocne, pełne pasji, muzyki i inspiracji – mówiła Wiesława Burnos.
Od momentu swojego powstania w 1974 roku szkoła kształci młode talenty muzyczne, inspiruje kolejne pokolenia. Jak mówił dyrektor Bernard Michniewicz, historia tej szkoły jest historią pasji, zaangażowania i ciężkiej pracy.
– Od 36 lat jestem dyrektorem tej palcówki, to kawał czasu, mnóstwo wspaniałych wspomnień. Mam fantastyczny zespół pedagogów, z którymi możemy rozwijać pasje i talenty naszych uczniów. To zaszczyt i ogromne szczęście, że mogę tu być, żyć i pracować – dodał.
Obchody jubileuszu uświetnił koncert m.in. Zespołu Wokalnego Specjalności Wokalistyka, Dziecięcej Orkiestry Orffowskiej, Orkiestry PSM II st. w Suwałkach.
Wręczono również odznaczenia: Zasłużonych dla Kultury Polskiej, nauczycielom - Medal za Długoletnią Służbę, nagrody Centrum Edukacji Artystycznej oraz nagrody dyrektora szkoły.
W obchodach święta szkoły wzięli udział m.in.: parlamentarzyści Jarosław Zieliński, Jacek Niedźwiedzki, wojewoda Jacek Brzozowski, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Białymstoku, a także lokalni samorządowcy.
***
Szkołę powołano w 1973 roku zarządzeniem Ministra Kultury i Sztuki. Pierwsi uczniowie szkoły zasiedli w ławkach rok później. Byli to uczniowie ogniska muzycznego, które w Suwałkach działało od lat pięćdziesiątych. Wśród nich ci, którzy m.in. obecnie pracują w szkole muzycznej. PSM I i II st. prowadzi nauczanie na gitarze, fortepianie, organach, akordeonie, klarnecie, saksofonie, flecie, oboju, trąbce, fagocie, puzonie, waltorni, skrzypcach, altówce, wiolonczeli, kontrabasie, perkusji, śpiewie solowym. Od wielu lat w szkole aktywnie funkcjonuje orkiestra smyczkowa oraz chór. Kształcenie odbywa się na 2 poziomach: w pierwszym stopniu – cykl 6 lub 4-letni, dla dzieci w wieku 7 – 16 lat i w drugim stopniu – cykl 6-letni na wydziale instrumentalnym i 4-letni na wydziale wokalnym.
Monika Pańko
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: UMWP