Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Jubileusz 50-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej w Suwałkach

2 marca 2024

Jubileuszu 50-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej w Suwałkach / UMWP

Piątkowa (1.03) uroczystość była okazją do spotkania absolwentów, pedagogów, uczniów, którzy w przeciągu ostatniego półwiecza tworzyli miejsce pełne pasji i muzyki. Była to też okazja do podsumowania i docenienia dorobku Państwowej Szkoły Muzycznej (PSM) I i II stopnia w Suwałkach. W wydarzeniu wzięła udział członek zarządu, Wiesława Burnos.

Wręczając dyrektorowi szkoły Bernardowi Michniewiczowi pamiątkowy grawerton, członek zarządu powiedziała:

– Jubileusz 50-lecia to nie tylko okazja do spojrzenia w przeszłość, ale i w przyszłość. Szkoła niezmiennie od lat rozwija talenty muzyczne, inspiruje kolejne pokolenia, uczy sztuki dźwięku jako ważnego elementu życia społecznego. Gratuluję dyrekcji, pedagogom i uczniom. Niech kolejne lata będą równie owocne, pełne pasji, muzyki i inspiracji – mówiła Wiesława Burnos.

Od momentu swojego powstania w 1974 roku szkoła kształci młode talenty muzyczne, inspiruje kolejne pokolenia. Jak mówił dyrektor Bernard Michniewicz, historia tej szkoły jest historią pasji, zaangażowania i ciężkiej pracy.

– Od 36 lat jestem dyrektorem tej palcówki, to kawał czasu, mnóstwo wspaniałych wspomnień. Mam fantastyczny zespół pedagogów, z którymi możemy rozwijać pasje i talenty naszych uczniów. To zaszczyt i ogromne szczęście, że mogę tu być, żyć i pracować – dodał.

Obchody jubileuszu uświetnił koncert m.in. Zespołu Wokalnego Specjalności Wokalistyka, Dziecięcej Orkiestry Orffowskiej, Orkiestry PSM II st. w Suwałkach.

Wręczono również odznaczenia: Zasłużonych dla Kultury Polskiej, nauczycielom - Medal za Długoletnią Służbę, nagrody Centrum Edukacji Artystycznej oraz nagrody dyrektora szkoły.

W obchodach święta szkoły wzięli udział m.in.: parlamentarzyści Jarosław Zieliński, Jacek Niedźwiedzki, wojewoda Jacek Brzozowski, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Białymstoku, a także lokalni samorządowcy.

***

Szkołę powołano w 1973 roku zarządzeniem Ministra Kultury i Sztuki. Pierwsi uczniowie szkoły zasiedli w ławkach rok później. Byli to uczniowie ogniska muzycznego, które w Suwałkach działało od lat pięćdziesiątych. Wśród nich ci, którzy m.in. obecnie pracują w szkole muzycznej. PSM I i II st. prowadzi nauczanie na gitarze, fortepianie, organach, akordeonie, klarnecie, saksofonie, flecie, oboju, trąbce, fagocie, puzonie, waltorni, skrzypcach, altówce, wiolonczeli, kontrabasie, perkusji, śpiewie solowym. Od wielu lat w szkole aktywnie funkcjonuje orkiestra smyczkowa oraz chór. Kształcenie odbywa się na 2 poziomach: w pierwszym stopniu – cykl 6 lub 4-letni, dla dzieci w wieku 7 – 16 lat i w drugim stopniu – cykl 6-letni na wydziale instrumentalnym i 4-letni na wydziale wokalnym.

 

Monika Pańko
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: UMWP

Opublikował: Małgorzata Sawicka

2 marca 2024

Powrót na początek strony