Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Kolno i Wolmirstedt. Młodzi Polacy i Niemcy wobec totalitaryzmu

10 czerwca 2024

Grupa osób stoi przed hotelem.

Kolno i Wolmirstedt. Młodzi Polacy i Niemcy wobec totalitaryzmu / Maciej Gryguc

Uczniowie z Wolmirstedt koło Magdeburga z kolegami z Kolna spędzili razem kilka dni na poznawaniu Polski i siebie wzajemnie. Głównym wątkiem rozmów i refleksji były postawy młodzieży wobec totalitaryzmu w czasach wojny światowej i obecnie. Z polskimi i niemieckimi uczestnikami pobytu spotkał się w piątek, 7 czerwca, w Nowogrodzie Jacek Piorunek, członek zarządu województwa.

Jak podkreślił, podlaski samorząd przywiązuje wielką wagę do współpracy międzynarodowej.

– Sami prowadzimy takie przedsięwzięcia i wspieramy inicjatywy realizowane przez gminy, powiaty czy organizacje pozarządowe. W ubiegłym roku, jako radny, byłem inicjatorem zorganizowania konkursu dotyczącego współpracy międzynarodowej samorządu województwa. Szczególnie zależy nam na projektach o dłuższej perspektywie, obliczonej nawet na lata. Stowarzyszenie nauczycieli germanistów z Łomży jest znane z aktywności i proponuje bardzo ciekawe przedsięwzięcia, zresztą nie tylko w odniesieniu do krajów niemieckojęzycznych – powiedział Jacek Piorunek.

Wśród organizatorów pobytu są m.in. samorządy województw i Kolna,  Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży i łomżyński oddział Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego.

– To już 14 lat naszej działalności. Zaczynaliśmy od 20 osób, teraz jest to już 80 germanistów. Organizujemy projekty coraz częściej we współpracy także z anglistami, a kraje naszej aktywności to nie tylko Niemcy, ale także np. Turcja, Chorwacja czy Grecja. Te przedsięwzięcia to pisanie listów, wymiany, seminaria, warsztaty i wiele innych działań – poinformowała Iwona Czaplicka, kierująca łomżyńskim oddziałem Stowarzyszenia.  

 

Obecność niemieckiej młodzieży z Ganztagschule J. Gutenberg z Wolmirstedt w okolicach Magdeburga w Kolnie, województwie podlaskim i w innych historycznych częściach Polski to praca m.in. Danuty Beutler, Polki, która osiadła w Niemczech, a w Kolnie Urszuli Banach z Zespołu Szkół Technicznych. Z nastolatkami zza Odry pobyt w Polsce spędziła m.in. Anke Steinwerth.

– Zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci. Wiele zobaczyliśmy, a przede wszystkim poznaliśmy wspaniałą polską gościnność. Cieszymy się, że uczestniczyliśmy w tym projekcie i bardzo chcemy, aby polscy uczniowie, którzy nas odwiedzą, także wyjechali pełni jak najlepszych wrażeń – mówiła opiekunka młodzieży z Niemiec.

Niemieccy goście przyjechali do Nowogrodu wprost z długiej wyprawy do Lublina, gdzie, wraz z kolegami z Zespołu Szkół Technicznych w Kolnie,  odwiedzali m.in. muzeum utworzone w dawnym niemieckim obozie koncentracyjnym na Majdanku. Uczniów w wieku 16-18 lat i ich opiekunów wraz z  Jackiem Piorunkiem witał ich w hotelu Kurpia Arte burmistrz Nowogrodu Grzegorz Palka.

tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Anna Augustynowicz

Opublikował: Cezary Krystian Rutkowski

10 czerwca 2024

Powrót na początek strony