Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Marszałek Łukasz Prokorym spotkał się z Pawłem Łatuszką, jednym z liderów białoruskiej opozycji

13 maja 2024

Marszałek podaje rękę Pawłowi Łatuszce

Marszałek Łukasz Prokorym spotkał się z Pawłem Łatuszką, jednym z liderów białoruskiej opozycji / Mateusz Duchnowski

Współpraca między samorządem województwa a mniejszością białoruską oraz rozwój Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku – to główne tematy spotkania marszałka z Pawłem Łatuszką, Zastępcą Swietłany Cichanouskiej – Przewodniczącej Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi. Odbyło się ono w poniedziałek, 13 maja, w urzędzie marszałkowskim.

Łukasz Prokorym, witając jednego z liderów białoruskiej opozycji, podkreślił, że sprawy tej mniejszości były dla niego zawsze bardzo ważne. Jak mówił, udowodnił to jeszcze w czasie sprawowania poprzedniej funkcji w samorządzie, czyli przewodniczącego białostockiej rady miejskiej.

– I nadal te sprawy będą dla mnie ważne. Mniejszość białoruska to bardzo istotny element naszego regionu, naszej kultury. Ta różnorodność stanowi o sile województwa. A wrażliwość na problemy mniejszości białoruskiej jest częścią mojego myślenia o polityce regionalnej – podkreślił marszałek.

I zapewnił, że jest otwarty na sugestie i propozycje tego środowiska. – Zwłaszcza że naszym obowiązkiem jest wspieranie ruchów wolnościowych. Demokratyczna i wolna Białoruś stanowi również o bezpieczeństwie naszego państwa – powiedział Łukasz Prokorym.

Te deklaracje z dużą satysfakcją przyjął Paweł Łatuszka, który złożył gratulacje nowemu marszałkowi z okazji objęcia funkcji. – To bardzo ważne, zaszczytne stanowisko. Wierzę, że współpraca z siłami demokratycznymi Białorusi będzie kontynuowana, a nawet będzie jeszcze szersza – powiedział i życzył samych sukcesów na tym stanowisku.

Z kolei Robert Tyszkiewicz, koordynator ds. Polonii i Polaków za granicą Senatu RP, podkreślił wagę tego spotkania. – Cieszę się, że jedną z pierwszych aktywności pana marszałka jest spotkanie z przedstawicielami mniejszości i diaspory białoruskiej. Podlasie w kraju i zagranicą ma wizerunek regionu wielokulturowego, wielonarodowościowego. Tym zawsze się chlubiliśmy i powinniśmy chlubić.

W trakcie spotkania jego uczestnicy rozmawiali m.in. o formach współpracy mniejszości białoruskiej z samorządem województwa, a także o rozwoju Centrum Kultury Białoruskiej (CKB). Rozpoczęło ono działalność 1 stycznia br. Zajmuje się integracją kulturową oraz aktywizacją mniejszości białoruskiej w Podlaskiem. Jest też miejscem, w którym wsparcie otrzymują obywatele Białorusi uciekający przed reżimem Łukaszenki.

W spotkaniu wzięli udział również: Iryna Chałopica z Narodowego Zarządu Antykryzysowego, Katsiaryna Vadanosava i Natalia Stsepancowa – przedstawicielki diaspory białoruskiej Białegostoku, dr Anatol Wap – dyrektor CKB i prof. Aleh Łaktyszonak z CKB oraz Grażyna Sobecka – p.o. dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej urzędu marszałkowskiego.

***

Paweł Pawłowicz Łatuszka – jeden z liderów białoruskiej opozycji; szef Narodowego Zarządu Antykryzysowego (rządu cienia utworzonego przez Radę Koordynacyjną dla pokojowego przejścia władzy po wyborach prezydenckich w Białorusi w 2020 r.); zastępca Swietłany Cichanouskiej – Przewodniczącej Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi; były ambasador Białorusi w Polsce, Francji, Hiszpanii, Portugalii i Monako oraz Stały Przedstawiciel Republiki Białoruś przy UNESCO.

Barbara Likowska-Matys
fot.: Mateusz Duchnowski

 

Opublikował: Dawid Korpacz

13 maja 2024

Powrót na początek strony