Mikołaj Popławski otrzymał Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego
Mikołaj Popławski otrzymał Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego / Krystian Guzewicz
– Doktor Popławski jest przykładem lekarza rodzinnego w całym znaczeniu tego słowa. Od 60 lat leczy kolejne pokolenia mieszkańców, przez co jest osobą znaną nie tylko w swoim lokalnym środowisku, ale również w województwie i poza nim. Jego świadoma praca wykracza poza obowiązki wynikające z zawodu lekarza, jest przykładem osoby, która wspiera swoich pacjentów również w innych trudnych sytuacjach życiowych. Jego działalność społeczna i zawodowa zasługują na wyróżnienie i uznanie, co też czynimy, wręczając mu dzisiaj najważniejsze odznaczenie województwa – mówił wicemarszałek.
Marek Malinowski podkreślił, że odznaka trafiła do godnych rąk. Jest ona wyrazem głębokiej wdzięczności za oddanie, profesjonalizm i bezinteresowną służbę społeczeństwu.
Doktor Mikołaj Popławski nie krył wzruszenia, odbierając odznaczenie. Jak podkreślił, to wyjątkowe wyróżnienie utwierdza go w poczuciu dobrze pełnionej służbie społeczeństwu.
– Jestem zaszczycony i dumny z otrzymanego wyróżnienia. Nadal będę robił to, co potrafię najlepiej: leczył moich pacjentów. To daje mi siłę i to mnie wypełnia – mówił.
Doktor Mikołaj Popławski we wrześniu br., osiągnął 60-letni staż pracy w Ośrodku Zdrowia w Chrabołach. Dyplom lekarza internisty uzyskał w 1963 r. Początkowo pracował w szpitalu w Bielsku Podlaskim, a od 1964 r. w Chrabołach, gdzie spędził swoje życie zawodowe. Obecnie ma ok. 600 pacjentów, a w minionych latach miał ich pod opieką blisko 3 tysiące. Doktor obecnie ma 87 lat i nadal aktywnie pracuje zawodowo. Jest prawdopodobnie najstarszym czynnym zawodowo lekarzem w regionie, a nawet w kraju.
W uroczystym odznaczeniu wzięli udział samorządowcy z regionu oraz zaproszeni goście.
Honorowa Odznaka Województwa Podlaskiego przyznawana jest osobom, które całokształtem działalności społecznej, publicznej i zawodowej w sposób wybitny przyczyniły się do rozwoju i promocji regionu poprzez kształtowanie świadomości narodowej i kulturowej mieszkańców oraz poprzez pielęgnowanie tożsamości lokalnej.
Monika Pańko
fot.: Krystian Guzewicz