Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze rywalizowały w Sztabinie

2 marca 2024

Kobieta wręcza dyplom

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze rywalizowały w Sztabinie

Liczył się spryt, zręczność i szybkość wykonywanych czynności. W sobotę, 2 marca w ramach Młodzieżowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych w Sztabinie zmierzyło się ze sobą 13 drużyn z Augustowa i powiatu augustowskiego. Kibicowała im członek zarządu Wiesława Burnos. Województwo Podlaskie wsparło organizację przedsięwzięcia.

Zawody zorganizowane przez Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP przy współpracy z Komendą Powiatową PSP w Augustowie mają w założeniu mobilizować do intensywnego szkolenia pożarniczego, popularyzować ochronę przeciwpożarową i upowszechniać sport wśród dzieci i młodzieży.

– To bardzo wartościowa inicjatywa. Promuje sport wśród dzieci i młodzieży, a co za tym idzie aktywne i produktywne spędzanie czasu. Jestem pod wrażeniem umiejętności, którymi wykazała się dziś każda z drużyn – mówiła Wiesława Burnos, członek zarządu.

W zawodach rywalizowało 13 drużyn, w tym 6 dziewczęcych i 7 chłopięcych. Zespoły konkurowały w przenoszeniu gaśnicy i węża oraz biegach z przeszkodami. Jedną z konkurencji było także rozłączenie węży i ich połączenie. Uczestnicy zawodów musieli wykazać się znajomością sprzętu pożarniczego oraz zbudować linię gaśniczą z dwóch odcinków węża W-52.  

– Zdecydowaliśmy się na organizację tych zawodów w celu rozwijania młodzieży, zaszczepienia im ducha sportu i zdrowej rywalizacji. Mamy nadzieję, że członkowie tych drużyn wstąpią w przyszłości w szeregi Ochotniczych Straży Pożarnych – mówił kpt. Mateusz Łazarski, starszy specjalista w Wydziale Operacyjno-Rozpoznawczym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie.

Turniej to forma intensywnego szkolenia pożarniczego członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych (MDP). Przez ubiegłe tygodnie ich członkowie przygotowywali się, by sprawdzić swoje umiejętności podczas rozgrywek powiatowych. Najlepsza z drużyn zakwalifikowała się do udziału w Wojewódzkich Halowych Młodzieżowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych.

MDP to komórki organizacyjne jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP). Ich członkami mogą być dziewczęta i chłopcy w wieku do 18 r.ż. Ich celem jest zainteresowanie młodzieży działalnością społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej oraz przygotowanie jej do bezinteresownej służby w szeregach OSP.

Do ich zadań należy m.in. udział w zapobieganiu pożarom poprzez oddziaływanie na środowisko w celu przestrzegania przepisów przeciwpożarowych, podnoszenie wiedzy i umiejętności w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej, a także rozwijanie sprawności fizycznej.

Paulina Tołcz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Krystian Guzewicz

Opublikował: Monika Pańko

2 marca 2024

Powrót na początek strony