Muzycznie, uroczyście i na sportowo. Podlaskie gotowe na świętowanie Niepodległości!
Świętowanie tradycyjnie rozpocznie się od akcji Województwa Podlaskiego i Podlaskiego Instytutu Kultury – Niepodległa do Hymnu!
– W imieniu Zarządu Województwa Podlaskiego zapraszam wszystkich mieszkańców naszego regionu pod miejski ratusz, gdzie wspólnie odśpiewamy nasz hymn narodowy. Niech to będzie nasze podziękowanie za czasy pokoju z prośbą o dalszy pokój na świecie – powiedziała Wiesława Burnos.
Akcja rozpocznie się już o godz. 11. Będzie można samodzielnie wykonać kokardę narodową, otrzymać flagę, a na dzieci będą czekały biało-czerwone puzzle i pocztówki z życzeniami dla Polski. Początek wspólnego wykonywania Mazurka Dąbrowskiego przewidziany jest na godz. 12.
Biało-czerwony Białystok
Główne uroczystości odbędą się o godz. 12:30 na placu przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego na Rynku Kościuszki. Tu wygłoszony zostanie uroczysty apel oraz oddana salwa honorowa. Uroczystość zakończy defilada wojskowa. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewni Miejska Orkiestra Dęta im. Franciszka Mocarskiego. Każdy będzie miał możliwość otrzymania biało-czerwonej flagi i słodkości w barwach narodowych.
– Jest to bardzo ważna uroczystość, na którą zapraszamy białostoczan, Podlasian, jak i również turystów, którzy przebywają na terenie naszego województwa – zaznaczył wicewojewoda Paweł Krutul.
Potem nastąpi prezentacja służb mundurowych, przejście ścieżką saperską czy pokaz sprzętu wojskowego. Można będzie m.in. zobaczyć czołg Abrams, noszący imię sierżanta Mateusza Sitka, który zginął w czerwca br., pełniąc służbę na granicy polsko-białoruskiej. To nie jedyny element upamiętniający tego polskiego żołnierza. Podczas niedzielnego, 10.11, meczu Jagiellonii Białystok z Rakowem Częstochowa pamięć o nim zostanie uczczona minutą ciszy.
Biegi, marsze, mecze
Podlasianie wezmą udział także w Biegnę dla Niepodległej – przedsięwzięciu zorganizowanym przez Fundację Białystok Biega. Jego partnerem strategicznym jest Województwo Podlaskie. Pierwsze starty dla dzieci już o godz. 10. Bieg na symbolicznym dystansie 1918 metrów – o godz. 14. Jak poinformował prezes stowarzyszenia Grzegorz Kuczyński, po raz pierwszy w historii na starcie stanie zarówno marszałek Łukasz Prokorym, jak i zastępca Białegostoku Rafał Rudnicki.
Bieg 10-kilometrowy wystartuje o godz. 14:20, natomiast 25 minut później rozpocznie się Marsz dla Niepodległej na dystansie 4,5 km – dedykowany wszystkim osobom, które z różnych względów nie wezmą udziału w biegach.
– Wszystkie starty są na Alei Piłsudskiego koło ronda Lussy, natomiast meta znajdować się będzie na placu Marszałka Piłsudskiego, czyli przed Teatrem Dramatycznym. Zachęcam do tego, żeby zarówno zawodnicy, jak i kibice założyli coś w barwach narodowych, żebyśmy mogli stworzyć jedną żywą biało-czerwoną flagę – mówił Grzegorz Kuczyński.
Ciąg dalszy świętowania na sportowo odbędzie się na stadionie Chorten Areny (dawny stadion miejski – red.). Tam o godz. 17:30 na boisku bocznym rozegrany zostanie wyjątkowy mecz – po przeciwległych stronach staną przedstawiciele miejskich i wojewódzkich władz, uczelni, instytucji kultury oraz służb mundurowych.
– Będzie to mecz towarzyski, żeby wspólnie świętować na sportowo ten ważny dzień 11 listopada – wyjaśniał prezes Chorten Arena Cezary Mielko.
Wachlarz atrakcji
Organizatorzy przygotowali także mnóstwo wydarzeń towarzyszących. Wśród nich m.in. ciekawe wystawy, warsztaty dla dzieci oraz pokazy sprzętu w Muzeum Wojska czy wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w Galerii Sleńdzińskich. O godz. 16 w biało-czerwonych barwach podświetlona zostanie podlaska opera.
Warto też wspomnieć o przygotowanym przez Podlaski Instytu Kultury koncercie Miłość i Niepodległość z udziałem Michała Kowalonka, Dagi Gregorowicz i Mira Kępińskiego, który odbędzie się 13 listopada w Auli im. Janusza Korczaka (ul. Świerkowa 20). Zaprezentowane zostaną poruszające utwory inspirowane historią walki o wolność. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
W środowym briefingu uczestniczył także zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki oraz kpt. Marcin Burzyński z 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.
Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk