Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Niedziela Palmowa w Zbójnej

24 marca 2024

Ludzie niosą palmy podczas obchodów niedzieli palmowej

Niedziela Palmowa w Zbójnej

Palmy, wycinanki, bukiety i kierce, czyli wszystko, co od wieków nadawało odświętny charakter kurpiowskim domostwom w okresie Wielkanocy, od 25 lat można podziwiać w Zbójnej w Niedzielę Palmową. W rozstrzygnięciu kolejnej edycji konkursu „Wielkanocne Rozmaitości” wziął udział wicemarszałek Marek Olbryś z małżonką Bogumiłą.

– Niedziela Palmowa na Kurpiach ma niezwykły, wyrazisty charakter. Widok wysokich , kolorowych, bogato zdobionych palm w procesji i kościele znany jest w kraju i na świecie głównie za sprawą relacjonowanych w mediach uroczystości w Łysych, czyli w diecezji łomżyńskiej, ale „kurpiowskie serce”  województwa podlaskiego bije w Zbójnej. Tu również oprawa święta, wprowadzającego już bezpośrednio w oczekiwanie na Wielkanoc, ma unikalny blask. Jestem dumny, że wraz z twórcami ze Zbójnej oraz wieloma środowiskami samorząd województwa dba o tę tradycję, buduje i pielęgnuje to, co stanowi część dziedzictwa narodowego – powiedział Marek Olbryś, wręczając, w czasie podsumowania konkursu w Gminnym Ośrodku Kultury (GOK), ufundowaną przez siebie nagrodę.

W drodze na uroczystości w Łysych GOK w Zbójnej odwiedził biskup łomżyński Janusz Stepnowski. 

– Święto Zmartwychwstania Pańskiego dla nas, chrześcijan jest najważniejszym świętem. Palmy upamiętniające wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy miały zawsze w naszej tradycji wiele naturalnych elementów, ale obecnie są wzbogacane o misterne, wymagające wielu godzin i dni pracy, ozdoby z bibułki – mówił biskup Janusz Stepnowski.

Tradycję wielkanocnych konkursów w Zbójnej zapoczątkował 25 lat temu wójt Zenon Białobrzeski, a kontynuuje obecna wójt Elżbieta Parzych. Rozstrzygnięcie ogłaszane jest tradycyjnie w Niedzielę Palmową. 

– Z radością zapraszamy tego dnia gości, aby mogli poznać zwyczaje  kurpiowskie. Dumni jesteśmy, że mimo różnych kolei losu, udaje się nam to od 25 lat podtrzymywać. To wielka zasługa dyrektor i pracowników Gminnego Ośrodka Kultury oraz uczestników konkursu – podkreślała Elżbieta Parzych.

Jak się okazuje, zainteresowanie kultywowaniem kurpiowskich tradycji wcale nie słabnie z upływem lat.  

– Na konkurs wpłynęło 208 prac, a ponadto16 palm klasowych przygotowanych zbiorowo przez blisko 300 uczniów ze szkół w gminie Zbójna. Oceniamy palmy, pisanki, wycinanki, bukiety i  kierce, czyli specjalne ozdoby, wykonane głównie z grochu, słomy i kwiatów. Wieszane były i gdzieniegdzie jeszcze są nad „świętym kątem” mieszkania. Zainteresowanie konkursem rośnie, jest już na poziomie sprzed pandemii – poinformowała Renata Krajewska, dyrektor GOK.

Nagrody w Zbójnej przyznawane są za poszczególne rodzaje wielkanocnych ozdób oraz w różnych kategoriach wiekowych.

– W tym roku przygotowałam pisanki, palmę i – razem z koleżanką – kierec. Najtrudniejsze było w nim zastosowane wysuszonego grochu. Najbardziej jednak lubię pisanki malowane z użyciem wosku – mówiła jedna z młodszych laureatek Wiktoria Zyśk.

Uczestnicy uroczystości Palmowej Niedzieli w Zbójnej przeszli z palmami przez miejscowość do parafialnego kościoła, gdzie wzięli udział we mszy.    

Finał tradycyjnego konkursu i uroczystości Palmowej Niedzieli sprowadziły do Zbójnej licznych gości. We wręczaniu nagród udział wzięli m. in.: wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski, senator Marek Adam Komorowski, poseł Alicja Łepkowska-Gołaś, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej (TPZŁ) Józef Babiel, Iwona Choroszewska-Zyśk, wiceprezes Związku Kurpiów, dyrektorzy: Muzeum – Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie Juliusz Jakimowicz i Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży Jarosław Cholewicki. Nagrodzone palmy będą eksponowane m. in. w kościele w Zbójnej, łomżyńskich muzeach – Diecezjalnym i Północno-Mazowieckim oraz w siedzibie TPZŁ.       

tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Barbara Likowska-Matys

Opublikował: Krystian Guzewicz

24 marca 2024

Powrót na początek strony