O wsparciu na podlaskie zabytki w Bielsku Podlaskim i Supraślu
O wsparciu na podlaskie zabytki w Bielsku Podlaskim i Supraślu / Kamil Timoszuk
Minister Jacek Sasin podkreślił istotę inwestowania w województwo podlaskie. Odniósł się w tym do historycznego postrzegania Podlasia jako obszaru niedocenianego i marginalizowanego.
– My chcemy mówić o tym co teraz. A jeśli mówić o historii, to trzeba podkreślić znaczenie ostatnich 8 lat, podczas których tak wiele dobrego stało się w Polsce, a m.in. też i tutaj w Bielsku Podlaskim. Staramy się odmienić rzeczywistość tej ziemi. Tej części Polski, która przez wiele dziesięcioleci było określana mianem „Polska B” – mówił.
W trakcie konferencji prasowej w Bielsku Podlaskim podjęto też temat rozwoju lokalnego oddziału Muzeum Podlaskiego, czyli Muzeum Obojga Narodów. Omówiono koncepcję nowej wystawy stałej prezentującej historie ziemi bielskiej. Zaprezentowano też plany renowacji zabytkowego drewnianego budynku, stojącego przy Placu Ratuszowym 9, który ma zostać odnowiony w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w ramach Polskiego Ładu. Na ten cel muzeum otrzymało wsparcie finansowe w wysokości 3,4 mln złotych.
– Ta dotacja, dla tego obiektu, została przyznana dzięki staraniom i wsparciu obecnego tu pana premiera – mówił marszałek Artur Kosicki – Jest to jeden z wielu dobrych projektów, przedyskutowanych wspólnie z naszym rządem – dodał.
W budynku przy Placu Ratuszowym planowane jest utworzenie sali konferencyjnej i zakupienie do niej niezbędnego sprzętu audiowizualnego. Planuje się też stworzenie w nim pomieszczenia warsztatowego do prowadzenia zajęć edukacyjnych związanych z historią Korony i Litwy, a także izby regionalnej z wystawą zbiorów etnograficznych.
W latach 2019-2023 oddział Muzeum Podlaskiego w Bielsku otrzymało z budżetu Województwa łącznie ponad 4,4 mln złotych. Kwota ta umożliwiła mu poprawne funkcjonowanie i została głównie przeznaczona na jego utrzymanie.
Na konferencji obecni byli również Marek Malinowski, członek zarządu województwa, dr Waldemar Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego, senator Jacek Bogucki i Anna Bogucka, burmistrz Czyżewa. Natomiast w obu wydarzeniach wzięła udział Małgorzata Mitura, pełnomocnik Wojewody Podlaskiego do spraw rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.
Miliony na podlaskie zabytki.
Kulturalny aspekt miało też piątkowe spotkanie w kościele pw. NMP Królowej Polski w Supraślu. Mówiono na nim o realizacji drugiej fazy Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
– Jestem niezwykle szczęśliwy, nie tylko jako członek rządu, ale i jako historyk, że udało się stworzyć specjalny fundusz, który ma służyć odnowie i zachowaniu zabytków, czyli czegoś, co jest częścią naszej tożsamości i historii – mówił Jacek Sasin. – To niezwykle ważne, abyśmy zachowali tą spuściznę, przechowali ją przyszłym pokoleniom i abyśmy mogli z niej być dumni – dodał.
Programem dofinansowania objęte są obiekty należące do samorządów lub jednostek podległych, które są wpisane do ewidencji lub rejestrów zabytków. Na remont może liczyć m.in. kościół NMP Królowej Polski, przed którym odbyła się piątkowa konferencja.
Pierwsza faza była ogromnym sukcesem. Rządową pomoc otrzymało ponad 4800 projektów, a łączna kwota pomocy finansowej wyniosła 2,51 mld złotych. W samym województwie podlaskim wsparcie otrzymało 229 projektów na kwotę 146 mln zł.
– Widać, że w naszym województwie tych środków potrzeba coraz więcej, dlatego cieszy mnie, że jest coraz więcej takich programów. Wskazują one na to, że rząd PiS szanuje nasze zabytki i ceni naszą tradycję – mówił marszałek Artur Kosicki.
Podlaskie zabytki mogą także liczyć na pomoc ze strony zarządu województwa. W latach 2019-2023 przeznaczono na ten cel rekordową sumę około 13 mln zł.
W supraskiej konferencji wzięli również udział Wiceminister Obrony Narodowej Michał Wiśniewski, poseł Mieczysław Baszko, senator Mariusz Gromko, oraz Starosta Białostocki Jan Perkowski.
Dawid Korpacz, Cezary Rutkowski.
fot.: Kamil Timoszuk