Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Obchody 39. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli

22 października 2023

Wiesława Burnos, członek zarządu województwa oraz mężczyźni w mundurach oddają hołd pod pomnikiem, jeden z mężczyzn trzyma wiązankę kwiatów, drugi lampion

39. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli / Anna Augustynowicz

Towarzyszyły im również uroczystości związane z kolejną rocznicą śmierci rodziców kapłana – Marianny i Władysława Popiełuszków. W niedzielę, 22 października, w wydarzeniu tym samorząd województwa reprezentowała członek zarządu Wiesława Burnos.

Niedzielne uroczystości rozpoczęło złożenie kwiatów na grobie rodziców męczennika, a także przed jego pomnikiem w parku miejskim. Potem odbyła się msza św. z udziałem pocztów sztandarowych w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Suchowoli.

– Ks. Jerzy zostawił nam wszystkim swój duchowy testament i naszym obowiązkiem jest go kultywować i przekazywać dalej. Był człowiekiem, który całym swoim życiem zaświadczał o wartościach, w które wierzył, bojownikiem o niepodległość Polski, męczennikiem w służbie idei. Potrzebujemy obecnie takich wartości, takich autorytetów. Mam nadzieję, że Muzeum Pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach już za kilka lat przekaże światu jego spuściznę – powiedziała Wiesława Burnos.

Suchowola – parafia ks. Jerzego

W Suchowoli już od kilku lat obchodzi się zarówno rocznicę urodzin ks. Jerzego Popiełuszki, jak i rocznicę śmierci kapłana. To parafia i miejsce nauki urodzonego w pobliskiej wsi Okopy duchownego, który w 1984 r. został zamordowany przez Służby Bezpieczeństwa.

W uroczystościach wzięli udział m.in.: członkowie rodziny księdza Jerzego, jego szkolni koledzy, duchowni, samorządowcy, służby mundurowe oraz gospodarze wydarzenia – Michał Matyskiel, burmistrz Suchowoli i przedstawiciele „Solidarności”.

W oczekiwaniu na kanonizację

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach koło Suchowoli 14 września 1947 r. Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili tam gospodarstwo rolne. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem. W latach 1961-65 uczęszczał do suchowolskiego liceum ogólnokształcącego. Tu zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. był nękany i inwigilowany przez milicję i Służbę Bezpieczeństwa. Został zamordowany 19 października 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.

W czwartek, dokładnie w 39. rocznicę śmierci błogosławionego, w kościele Świętego Stanisława Kostki w Warszawie, odbyła się uroczysta msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, podczas której wierni modlili się o kanonizację męczennika.

Barbara Likowska-Matys
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Krzysztof Bochenko/UMWP

Opublikował: Paulina Tołcz

22 października 2023

Powrót na początek strony