Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Niewodnicy Kościelnej

11 listopada 2024

Grupa osób z wpiętymi kotylionami

Święto Niepodległości w Niewodnicy Kościelnej / Krystian Guzewicz

Odbyły się pod hasłem „Ku czci poległych w obronie Ojczyzny 1918-1920”. Miały szczególny charakter, przypominając o bohaterstwie żołnierzy, którzy walczyli o wolność i suwerenność Polski. W uroczystościach upamiętniających 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w poniedziałek, 11 listopada, w Niewodnicy Kościelnej wziął udział wicemarszałek Marek Malinowski.

Obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej, odprawionej w intencji ojczyzny w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Niewodnicy Kościelnej. W modlitwie uczestniczyli mieszkańcy gminy, przedstawiciele władz lokalnych oraz zaproszeni goście. Msza była szczególnym momentem, który pozwolił zgromadzonym na chwilę refleksji nad historią Polski. Następnie zebrani przemaszerowali przed pomnik „Ku czci poległych w obronie Ojczyzny w 1918-1920”, gdzie odbyła się dalsza część obchodów.

– To dzięki bohaterom, którzy walczyli i polegli w obronie ojczyzny, możemy cieszyć się wolnością, którą mamy dzisiaj. Pamięć o nich jest naszym obowiązkiem, a obchodzenie Święta Niepodległości to nie tylko wspomnienie o przeszłości, ale także przypomnienie, jak ważna jest troska o przyszłość naszej ojczyzny – twierdzi wicemarszałek Malinowski.

Na maszt wciągnięto biało-czerwoną flagę, czemu towarzyszyło odśpiewanie hymnu państwowego. Na koniec oficjalnej części uczestnicy wydarzenia złożyli wieńce przed pomnikiem. Był to symboliczny gest szacunku i pamięci dla tych, którzy walczyli o niepodległość Polski.

Była to także okazja do rozstrzygnięcia rodzinnego konkursu na kotylion patriotyczny. Po oficjalnej części wydarzenia uczestnikom obchodów przygotowano na terenie plebanii ciepły i smaczny „Poczęstunek Legionisty”.

Organizatorami uroczystości byli: gmina Turośń Kościelna, Gminny Ośrodek Kultury w Turośni Kościelnej, parafia pw. św. Antoniego Paderewskiego w Niewodnicy Kościelnej, parafia pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Topilcu.

Paulina Tołcz
fot.: Krystian Guzewicz

Opublikował: Anna Kopeć-Tyszkiewicz

11 listopada 2024

Powrót na początek strony