Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Pamiętamy! Spotkania wielkanocne z kombatantami

12 kwietnia 2022

Czterej mężczyźni z prezentami i kwiatami stoją przed starszą kobieta.

Nic nie jest w stanie wynagrodzić Państwa czynów i zasług dla naszego kraju, ale chcę zapewnić, że my pamiętamy i będziemy pamiętać! – mówił Artur Kosicki, odwiedzając w środę (12.04) augustowskich kombatantów i przekazując im świąteczne upominki. W spotkaniach wzięli też udział Michał Wiśniewski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, radny wojewódzki Paweł Wnukowski i Zbigniew Kaszlej – prezes augustowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Wizyty złożono w domach: żołnierza Armii Krajowej (AK) Haliny Jankowskiej ps. Wiewiórka, Teresy Staśkiewicz – córki Ofiary Obławy Augustowskiej oraz Sybiraków – państwa Wacławy i Zbigniewa Rutkowskich. Łącznie, w ramach wspólnej akcji Województwa Podlaskiego, Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, Stowarzyszenia im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego oraz  Stowarzyszenia Odra-Niemen, do podlaskich weteranów wojennych trafi w tym roku niemal 50 paczek świątecznych.

W podziękowaniu za wolność

– Spotkaliśmy się osobiście z bohaterami historii. Trudnej historii naszego regionu. Naszą obecnością dziękujemy za ich męstwo, często przelaną krew oraz wolność, którą dla nas wywalczyli – mówił wiceminister Michał Wiśniewski.

Podsekretarz stanu w ministerstwie rozwoju podziękował Danucie i Zbigniewowi Kaszlejom – augustowskim społecznikom, od lat zaangażowanym w pomoc kombatantom – „za trud, który wkładają, by najmłodsze pokolenie pamiętało o historii naszego regionu”.

Marszałek Artur Kosicki również podkreślał, jak ważne są tego typu inicjatywy – wynikające z potrzeby serca, pełne uznania i wdzięczności:

– Chcemy docenić poświęcenie bohaterów w walce o niepodległość Polski, walce, która w obliczu agresji rosyjskiej na Ukrainę nabiera dodatkowego znaczenia.

Żywa karta historii

Wyjątkowym akcentem przedsięwzięcia są dołączone do upominków listy od dzieci.

– Niezwykle cieszy mnie fakt, że po raz kolejny w akcję angażuje się młode pokolenie. To dowód na to, że nawet ta trudna historia Polski pozostaje żywa, a pamięć o bohaterskich czynach jest kultywowana i pielęgnowana – mówił Paweł Wnukowski.

Dla bohaterów wojennych te symboliczne odwiedziny są bardzo ważne. Podkreślał to Zbigniew Kaszlej.

– Oni tego oczekują, a naszym obowiązkiem jest pokazanie im, że są dla nas ważni – zaznaczył.

Tego typu świąteczne wizyty odbywają się na terenie całego kraju.

– Spotkania z kombatantami oraz możliwość przekazania świątecznych paczek bohaterom to dla naszej fundacji wyjątkowy czas. Możemy osobiście podziękować za ich patriotyczną postawę, męstwo i za poświęcenie dla Ojczyzny. Nasza fundacja, nasza firma Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w swojej nazwie ma wpisaną polskość – to zobowiązuje. Pielęgnowanie pamięci o historii Polski i jej bohaterach jest jednak nie tylko obowiązkiem, ale przede wszystkim niezwykle ważnym przywilejem – mówiła Karolina Dłuska, prezes Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. 

Karolina Dłuska podziękowała także za pomoc i zaangażowanie Ministerstwu Aktywów Państwowych, Województwu Podlaskiemu, Światowemu Związkowi Żołnierzy Armii Krajowej, Stowarzyszeniu im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, Stowarzyszeniu Odra-Niemen oraz 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Inicjatywę honorowym patronatem objął Andrzej Duda, Prezydent RP.


Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

Opublikował: Małgorzata Sawicka

12 kwietnia 2022

Powrót na początek strony