Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

XV Sabantuj w Kruszynianach

30 lipca 2023

Tatarskie święto pługa o ponad tysiącletniej tradycji zawitało po rocznej przerwie ponownie do Kruszynian. Impreza ściągnęła w sobotę, 29 lipca do tej małej miejscowości tłumy ludzi, którzy mieli okazję bliżej poznać tatarską kulturę, tradycję oraz religię. W wydarzeniu, którego organizacja została dofinansowana przez Województwo Podlaskie, uczestniczyła Wiesława Burnos, członek zarządu.

Z okazji tego wydarzenia do uczestników zwrócił się w liście marszałek Artur Kosicki. Zaznaczył, że „gratuluję wszystkim, którzy poprzez udział w tym niezwykłym wydarzeniu, przyczynili się przez cały ten czas do rozsławiania dziedzictwa kulturowego, zamieszkującej w naszym regionie, tatarskiej grupy etnicznej”.

– Jesteście Państwo obecni na Ziemi Podlaskiej już blisko 350 lat. Jako Zarząd Województwa, cenimy i podziwiamy Wasze dokonania na rzecz znakomitej promocji naszego regionu. Bohoniki, Kruszyniany, Tatarska Jurta – te miejsca przyciągają do Podlaskiego niezliczone rzesze turystów i gości, z całej Polski i całego świata – napisał w liście marszałek.

Życzył także, aby tegoroczne święto „Sabantuj” było doskonałą okazją do dalszej integracji społeczności Tatarów Polski.

Sabantuj to tatarskie święto ludowe, które obchodzone jest po zakończeniu wiosennych prac polowych. Ma charakter pikniku rodzinnego oraz sportowego. Była to 15. odsłona tego wydarzenia. W zeszłym roku impreza wyjątkowo się nie odbyła, ponieważ wiązało się to z obawami organizatorów spowodowanymi brakiem pewności co do „otwarcia” strefy przygranicznej, która była zamknięta w związku z nielegalnym przekraczaniem granicy polsko-białoruskiej.

Tym razem Kruszyniany tętniły życiem od godzin porannych. Sabantuj rozpoczęło się od wezwania do modlitwy. Goście podziwiali paradę konną, oglądali występy zespołów tatarskich, gdzie na scenie królowały tańce oraz śpiewy. Podziwiano także wielką rekonstrukcję bitwy pod Parkanami z 1683 roku.

Każdy kto przyjechał mógł skosztować także specjałów tatarskiej kuchni. Podczas pikniku miała miejsce wspólna degustacja pieczonego barana. Odbyły się także pokazy kulinarne kuchni tatarskiej oraz można było zajrzeć do kawiarenki tatarskiej.

Wśród pozostałych atrakcji były również m.in.: pokaz tatarskiej mody, warsztaty rękodzielnicze, stoiska kulturowe, gra strategiczna koczowników oraz obozowisko tatarskie i słowiańskie z kuchnią stepową.

W tegorocznym wydarzeniu wzięli udział także przedstawiciele władz województwa: wojewoda Bohdan Paszkowski wraz z zastępcą Bogusławą Szczerbińską.

Cezary Rutkowski
fot.: Krzysztof Bochenko/UMWP

Opublikował: Cezary Krystian Rutkowski

30 lipca 2023

Powrót na początek strony