Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Sekretarz Ambasady USA z wizytą w urzędzie marszałkowskim

3 czerwca 2024

Sekretarz Ambasady USA z wizytą w urzędzie marszałkowskim / Kamil Timoszuk

Rachel Gannon była gościem marszałka Łukasza Prokoryma w poniedziałek, 3 czerwca. Rozmowy dotyczyły m.in. koncepcji rozwoju województwa podlaskiego, ale też skutków gospodarczych i społecznych konfliktu w Ukrainie oraz sytuacji za naszą wschodnią granicą.

Marszałek nie krył satysfakcji ze spotkania, zwracając uwagę, że Stany Zjednoczone są krajem o silnej pozycji międzynarodowej.

– Jesteście państwem, które jest gwarantem bezpieczeństwa w tej części Europy – mówił.

Podczas spotkania marszałek mówił o priorytetowych jego zdaniem przedsięwzięciach dla regionu, wśród których wymienił m.in. dalszy rozwój infrastruktury drogowej, stworzenie lotniczego połączenia regionu z Polską i Europą oraz sprawne i transparentne wydatkowanie funduszy europejskich.

Podjął też temat skutków gospodarczych konfliktu zbrojnego w Ukrainie, ale też stosunków z rządzoną przez reżim Łukaszenki Białorusią. Zamknięte z powodów bezpieczeństwa granice spowodowały m.in. poważne kłopoty podlaskich przedsiębiorstw. 

Rachel Gannon, która w ambasadzie USA pełni funkcję sekretarza ds. politycznych, zwróciła uwagę na zaangażowanie Polski w pomoc Ukrainie od pierwszego dnia wojny.

– Polska jest liderem, jeśli chodzi o pomoc Ukrainie – podkreślała.

Marszałek przekonywał, że choć wojna toczy się „niedaleko”, to województwo podlaskie jest miejscem bezpiecznym, a potwierdziła to Rachel Ganno:

– Spacerując po Białymstoku, czuję się komfortowo, mimo że granica i ta sytuacja wojenna jest tak blisko – mówiła.

Łukasz Prokorym zaprosił też gościa do odwiedzenia Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.  

– To może być prawdziwa lekcja historii, historii sprzed 84 lat, która miała się już nigdy nie powtórzyć, a jednak powtarza się stosunkowo niedaleko stąd, na Ukrainie – dodał marszałek.

W spotkaniu z Sekretarz Ambasady USA Rachel Gannon uczestniczyli również Sebastian Rachon urzędnik ds. ekonomicznych w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie, dyrektor Gabinetu Marszałka Bartłomiej Trzeciak i rzeczniczka prasowa marszałka Małgorzata Półtorak.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

 

Opublikował: Dawid Korpacz

3 czerwca 2024

Powrót na początek strony