Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Spotkanie w Białymstoku dotyczące Tarczy Wschód

12 listopada 2024

Cezary Tomczyk na spotkaniu w Białymstoku dotyczącym Tarczy Wschód. / PUW

We wtorek, 12.11, w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP z samorządowcami z regionu poświęcone Narodowemu Programowi Odstraszania i Obrony - Tarcza Wschód. W spotkaniu wziął udział marszałek Łukasz Prokorym.

– Program Tarczy Wschód to program odstraszania i obrony. Słowo „odstraszanie” jest tutaj kluczowe, oznacza ono modernizację i transformację polskiej armii, budowę Tarczy Wschód na granicy polsko-białoruskiej i polsko-rosyjskiej, aby absolutnie nigdy nie doszło do konfrontacji z naszym krajem. Celem jest, aby Polska była bezpieczna. Dopiero drugim elementem tego narodowego programu jest kwestia obrony, aby Polska była gotowa na każdy możliwy scenariusz, który dziś na świecie może się wydarzyć. Tarcza Wschód to program rządowy i strategiczny z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, ale również wpisany w politykę Unii Europejskiej i NATO – mówił w Białymstoku Cezary Tomczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Budowa Tarczy Wschód ma kosztować co najmniej 10 mld zł. Program ma być  finansowany z budżetu państwa, środków Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Sojuszu Północnoatlantyckiego. Cezary Tomczyk wskazał także, że Tarcza Wschód ma przynieść korzyści mieszkańcom regionu. Chodzi nie tylko o kwestie bezpieczeństwa, ale także o rozwój ekonomiczny.

– Chcemy, aby wykonawcami i podwykonawcami Tarczy Wschód były polskie firmy, co nie tylko zwiększy bezpieczeństwo, ale także pozwoli lokalnej społeczności odzyskać część tego, co traci na co dzień z powodu trudności, z którymi mierzymy się od lat – mówił Cezary Tomczyk.

Podsekretarz stanu w MON Stanisław Wziątek odniósł się do kwestii wiązanych z obawami mieszkańców przed wywłaszczeniami. 

–  Takie plany nie istnieją i nigdy nie istniały. Nikt nie będzie przesiedlany, a wywłaszczenia będą miały charakter incydentalny, jeśli się w ogóle pojawią. Inwestycje będą realizowane na gruntach Skarbu Państwa, Lasów Państwowych, KOWR-u oraz innych elementach infrastruktury państwowej. Ewentualna gotowość do zamiany gruntów może być brana pod uwagę, lecz wynika to bardziej z oczekiwań mieszkańców niż z naszych potrzeb – zapewniał Stanisław Wziątek.

O randze przedsięwzięcia mówił także gen. broni Stanisław Czosnek, zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

– Budowanie skutecznego systemu obronnego państwa nie opiera się wyłącznie na Wojsku Polskim, ale także na wszystkich innych filarach naszego systemu bezpieczeństwa, w tym na władzach lokalnych na Podlasiu – mówił generał.

– Dziękuję za dzisiejsze spotkanie odnośnie tak istotnej kwestii dla każdego mieszkańca naszego regionu – powiedział marszałek Łukasz Prokorym.

Program Tarcza Wschód to międzyresortowe przedsięwzięcie, którego celem jest zabezpieczenie ściany wschodniej RP i tym samym wschodniej flanki NATO. W prace zespołu ds. koordynacji zadań w ramach programu zaangażowane są, poza Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Ministerstwo Infrastruktury.

źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej
oprac.: Anna Tyszkiewicz
fot.: Podlaski Urząd Wojewódzki

Publikujący: Anna Kopeć-Tyszkiewicz

12 listopada 2024

Powrót na początek strony