Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Święto 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej i przysięga nowych żołnierzy

25 maja 2024

Święto 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej i przysięga nowych żołnierzy

Jednostka obchodziła w sobotę, 25 maja, podwójną uroczystość. Na Placu imienia marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku kilkudziesięciu nowych jej żołnierzy złożyło przysięgę wojskową. Ich przyjęcie w szeregi Brygady było połączone z dorocznym świętem jednostki. W wydarzeniu uczestniczyła wicemarszałek Wiesława Burnos. Przekazała ona żołnierzom Brygady, w imieniu marszałka i zarządu województwa, życzenia bezpiecznej i mającej pokojowy charakter służby.

Wśród nowych ochotników, którzy wypowiedzieli w sobotnie przedpołudnie słowa przysięgi były osoby w różnym wieku i wykonujące różne zawody. Łączy ich chęć służenia ojczyźnie i narodowi, zgodnie z hasłem terytorialsów „Zawsze gotowi, zawsze blisko”.

Podczas szkolenia podstawowego poznali oni "abecadło" rzemiosła wojskowego, nabywając takie umiejętności, jak: bezpieczne posługiwanie się bronią, orientowanie się w terenie, nawiązywanie łączności, a także wykorzystanie elementów survivalu, czy udzielanie pierwszej pomocy.

Marszałek Łukasz Prokorym skierował do nich list, w którym napisał m.in.:

- Jestem pełen podziwu dla Waszej odwagi i chęci do poświęceń. Gratuluję Wam i Waszym rodzinom. I dziękuję za ten wybór.

Jednocześnie, z okazji święta jednostki, marszałek podziękował w liście kadrze dowódczej oraz wszystkim żołnierzom 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej za ich patriotyzm i zaangażowanie w sprawy bezpieczeństwa województwa i całego kraju. – Dzięki Wam my, mieszkańcy, możemy czuć się bezpiecznie – podkreślił Łukasz Prokorym.

Natomiast wojewoda podlaski Jacek Brzozowski przytoczył w swoim wystąpieniu słowa premiera RP Donalda Tuska o tym, że bezpieczna Polska, to bezpieczna Europa. Przypomniał także o rozpoczęciu prac na projektem „Tarcza Wschód” o wartości 10 miliardów złotych.

– Ma on stworzyć na polskiej granicy z Białorusią barierę trudną do sforsowania dla naszych wrogów – powiedział wojewoda.

Ponadto list marszałka sejmu Szymona Hołowni do żołnierzy brygady odczytała posłanka Barbara Okuła.

W trakcie sobotniej uroczystości 1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej otrzymała Chorągiew Wojska Polskiego, która jest używana przez jednostki wojskowe podczas szczególnie ważnych wydarzeń.

Dowódcy brygady, pułkownikowi Mieczysławowi Gurgielewiczowi wręczył ją zastępca Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej pułkownik Mariusz Specjalski, gratulując jednocześnie podlaskim „terytorialsom” wspaniałych efektów ich służby i pracy dla ojczyzny oraz społeczeństwa.

Miłym akcentem sobotniego wydarzenia był pokaz musztry w wykonaniu uczniów z Oddziałów Przygotowania Wojskowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu. A całość zakończyła tradycyjna defilada wojskowa.

Jerzy Górko
fot.: Krystian Guzewicz

Opublikował: Małgorzata Sawicka

25 maja 2024

Powrót na początek strony