Uroczystości 43. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Łapach
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny oraz za żyjących i zmarłych pracowników Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego (ZNTK) z udziałem pocztów sztandarowych celebrowaną przez biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego w kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Łapach. Następnie uczestnicy przemaszerowali pod „Krzyż Solidarności”, gdzie ponownie odsłonięto pomnik, a ksiądz biskup pobłogosławił nowe miejsce.
„(…) Krzyż ten jest symbolem naszej wiary w Boga i Ojczyznę oraz nadziei na lepsze jutro”
Krzyż-pomnik na terenie ZNTK w Łapach po raz pierwszy ustawiano i poświęcono 29 listopada 1981 r. a więc na kilka dni przed ogłoszeniem stanu wojennego. Wtedy też poświęcono zakładowy sztandar „Solidarności”. Wspomnieniem tamtych wydarzeń podzielił się ze zgromadzonymi Janusz Kurzyna, przewodniczący komitetu strajkowego i wiceprzewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w 1980 r. w Łapach.
- Cieszę się, że pomnik „Krzyż Solidarności” nierozerwalnie związany z naszą historią dzisiaj stoi w tak godnym miejscu jako symbol naszej przeszłości, z której jako mieszkańcy możemy być dumni. Dla nas łapiaków ten pomnik to świętość – mówił burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski.
Zasłużonym osobom zostały wręczone okolicznościowe medale z wizerunkiem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.
W imieniu marszałka Łukasza Prokoryma list odczytał Piotr Łapszo, doradca społeczny do spraw samorządu terytorialnego.
Oprawę artystyczną przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Łapach.
W uroczystości wzięli udział żołnierze z kompanii honorowej wystawionej przez 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy. Na zakończenie złożono kwiaty i zapalono znicze przy pomniku.
Natomiast wieczorem w Bibliotece Publicznej odbył się trzeci łapski wieczór wspomnień "Stan wojenny w pamięci zapisany".
oprac.: Cezary Rutkowski
fot.: Piotr Januszewicz/Urząd Miejski w Łapach