Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Wiosną 2025 ruszy przebudowa drogi wojewódzkiej w Płaskiej

28 października 2024

Podpisanie umowy na modernizację drogi wojewódzkiej nr 672 w miejscowości Płaska. / fot.: Mateusz Duchnowski

W poniedziałek, 28.10, podpisano umowę na przebudowę kluczowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 672. Prace obejmą 2-kilometrowy fragment w turystycznej miejscowości Płaska, a ich zakończenie planowane jest na wrzesień 2026 roku. Umowę z wykonawcą oraz wójtem gminy Płaska podpisali wicemarszałek Marek Malinowski i członek zarządu województwa Bogdan Dyjuk.

W ramach inwestycji powstaną: nowa jezdnia, chodniki, zjazdy oraz ścieżka pieszo-rowerowa. Projekt obejmuje również budowę kanalizacji deszczowej, która – jak podkreślił wicemarszałek Marek Malinowski – jest kluczowa ze względu na problem wody opadowej niszczącej dotychczasową nawierzchnię.

– Myślę, że za niecałe dwa lata ta inwestycja zostanie ukończona i mieszkańcy będą się cieszyć nową drogą, a to wpłynie na bezpieczeństwo jazdy, komfort, ale także na rozwiązanie problemu z wodami deszczowymi – zaznaczył wicemarszałek Malinowski.

Przebudowa odcinka drogi wojewódzkiej nr 672 w Płaskiej jest kontynuacją projektu modernizacji dróg wojewódzkich, który Samorząd Województwa Podlaskiego prowadzi od kilku lat.

– Kiedy droga między Przewięzią a granicą państwa w miejscowości Rudawka oraz na Śluzie Kurzyniec została włączona do dróg wojewódzkich, mówiliśmy, że dla regionu ważne jest, aby wszystkie drogi prowadzące do przejść granicznych znalazły się w tym zasobie. Modernizacja drogi w miejscowości Płaska, ze względu na trudności techniczne, jest jednym z najtrudniejszych i jednocześnie ostatnich etapów przebudowy całego odcinka. Cieszę się, że jako inicjator tego przedsięwzięcia mogę dziś wspierać jego realizację – podkreślił Bogdan Dyjuk, członek zarządu województwa.

Koszt tej inwestycji to blisko 20 mln zł z budżetu województwa. Wójt gminy Płaska, w imieniu własnym i  mieszkańców, wyraził wdzięczność wszystkim zaangażowanym w realizację projektu.

– To inwestycja absolutnie kluczowa. Nasza gmina rozwija się w sposób dynamiczny, natomiast to, czego zawsze nam brakowało, to sprawna i dobrze działająca sieć transportowa. Dzięki tej inwestycji nasza infrastruktura zyska bardzo istotne uzupełnienie – zaznaczył wójt Michał Skubis, życząc firmie Strabag powodzenia w realizacji projektu.

Adam Krasowski, dyrektor techniczny Strabag Sp. z o. o. oddziału w Białymstoku wyjaśnił, że termin zakończenia prac – wrzesień 2026 roku – wynika z konieczności dostosowania harmonogramu robót do sezonu turystycznego.

 – Jest to teren turystyczny, wypoczynkowy. W związku z tym będzie taka konieczność, że w okresie letnim nasza intensywność prac będzie musiała być dopasowana do ruchu turystycznego, który jest bardziej intensywny w tym okresie. Dlatego też troszkę może wydłużony termin jest jak najbardziej adekwatny do tej inwestycji – mówił Adam Krasowski.

Zwrócił on uwagę, że inwestycja znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej. Część robót wymaga zgody konserwatora zabytków, a na 200-metrowym odcinku, przed rozpoczęciem robót, będą prowadzone badania archeologiczne.

Zakres prac obejmie także montaż oświetlenia na całej długości odcinka oraz przebudowę sieci energetycznej i teletechnicznej. Rozpoczęcie robót planowane jest na wiosnę 2025 roku, tuż po zakończeniu sezonu zimowego.

Anna Tyszkiewicz
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Mateusz Duchnowski

 

Opublikował: Jerzy Górko

28 października 2024

Powrót na początek strony