Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Wojewódzkie i Miejskie Obchody Dnia Strażaka

23 maja 2024

Marszałek przemawia przy mównicy

Wojewódzkie i Miejskie Obchody Dnia Strażaka / Krzysztof Duszyński

Były wyróżnienia, awanse i podziękowania za służbę. Podlascy druhowie świętowali w czwartek, 23 maja. Na białostockim Rynku Kościuszki licznie zgromadzili się przedstawiciele służb mundurowych, duchowieństwa, władz parlamentarnych oraz miejskich i wojewódzkich. Wśród nich obecny był m.in. marszałek Łukasz Prokorym, wojewoda Jacek Brzozowski oraz prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. W uroczystości wziął też udział wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski.

– Bardzo się cieszę, że mogę się tu dzisiaj z wami spotkać. To doskonała okazja, by podziękować za waszą codzienną pracę i bohaterskie czyny, w których narażacie swoje zdrowie i życie dla dobra wspólnego – mówił Łukasz Prokorym. – Doceniam waszą trudną strażacką służbę i bardzo za nią dziękuję – dodał marszałek.

Nieoceniona rola

Uroczystość otworzył starszy bryg. Janusz Kondrat, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku.

– Jak co roku, w maju, świętujemy Międzynarodowy Dzień Strażaka i dzisiejsza uroczystość wpisuje się w tradycję obchodów Dni Ochrony Przeciwpożarowej – powiedział, witając zgromadzonych gości. – Ten dzień to nie tylko okazja do podziękowań, ale także do podkreślenia naszej roli w służbie państwa.

W trakcie spotkania wręczono nominacje na wyższe stopnie służbowe oraz odznaczenia za zasługi. Były to m.in. Krzyże Świętego Floriana, nadawane przez Prezydenta RP, odznaki Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej czy honorowe Podlaski Krzyż Floriański. Honorowa odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej przypadła w udziale prezydentowi Białegostoku Tadeuszowi Truskolaskiemu.

– Chciałbym podziękować za wyróżnienie, które otrzymałem. Traktuję je jako zobowiązanie, aby nadal bardzo ściśle współpracować i pomagać strażakom, którzy ratują życie i mienie – mówił prezydent.

Prestiż i szacunek

Zawód strażaka od wielu lat cieszy się największym szacunkiem i prestiżem w społeczeństwie. Mówił o tym wojewoda Jacek Brzozowski.

– Praca strażaka to wyjątkowa misja wynikająca z powołania, niemożliwa do zrealizowania bez poświęcenia i odwagi. Zasługuje ona bez cienia wątpliwości na naszą najwyższą wdzięczność – podkreślał.

W podobnym tonie wypowiedział się wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski.

– Niesiecie pomoc innym, wchodzicie w najtrudniejsze miejsca, uczestniczycie w trudnych sytuacjach. Jesteście dostępni 24 godziny na dobę – za to dziękuję – zaznaczył.

Czas na straż

Z kolei straszy bryg. Grzegorz Szyszko, zastępca komendanta głównego PSP, podkreślił, jak ważne jest celebrowanie takich uroczystości, jak Dzień Strażaka: „To każdego roku czas wyjątkowy”. Podnosił także, że ten zawód „to nie jest łatwe powołanie, szczególnie obecnie, kiedy zakres naszych obowiązków jest coraz szerszy”.

Uroczystości na Rynku Kościuszki zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbała Miejska Orkiestra Dęta im. Franciszka Mocarskiego.

W województwie podlaskim jest ponad 1 tys. strażaków Państwowej Straży Pożarnej skupionych w 19 jednostkach ratowniczo-gaśniczych i ponad 15 tys. strażaków-ochotników. W gotowości do wyjazdów pozostaje stale blisko 200 funkcjonariuszy PSP i ok. 8,5 tys. ratowników z 211 jednostek OSP.

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Krzysztof Duszyński

Opublikował: Dawid Korpacz

23 maja 2024

Powrót na początek strony