Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego świętowały swoje ćwierć wieku

9 września 2023

Marek Olbryś wypowiada się na 25-leciu WORDu

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego świętowały swoje ćwierć wieku / Maciej Gryguc

„25 lat w służbie bezpieczeństwa w ruchu drogowym” - pod takim hasłem w piątek, 8 września, w Łomży swój jubileusz obchodziły Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD) z województwa podlaskiego. Honory gospodarza wydarzenia pełnił wicemarszałek Marek Olbryś, który w zarządzie województwa ma pieczę nad pracą WORD-ów oraz Wojewódzką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, a wspólnie z nim dyrektorzy: Mirosław Oliferuk z Łomży, Przemysław Sarosiek z Białegostoku i Grzegorz Wilczyński z Suwałk.

- Myślę, że jest się czym pochwalić. Jako województwo w okresie tych 25 lat stworzyliśmy warunki dla rozszerzenia i poprawiania jakości egzaminowania kierowców za sprawą materialnej bazy WORD-ów, a przede wszystkim kwalifikacji kadry egzaminacyjnej oraz prowadzenia działań promujących bezpieczeństwo. Zadaniem samorządu województwa jest budowa dobrych, bezpiecznych, dobrze oznakowanych dróg, ale też edukacja dotycząca przestrzegania przepisów czy eliminowania brawury za kierownicą. Mamy ambitny plan: do 2030 roku zero wypadków śmiertelnych na drogach krajowych wojewódzkich i powiatowych. Zapraszam obecnych tu dziś przyjaciół i sprzymierzeńców do podejmowanych w związku z tym działań - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Przekazał też podziękowania dla wszystkich, którzy biorą udział w systemie kształcenia i jak najlepszego przygotowania kierowców, czyli całego środowiska egzaminatorów, ośrodków szkolenia, instytucji takich jak Policja czy Inspekcja Transportu Drogowego, placówek edukacyjnych i społecznych organizacji.

Wicemarszałek Marek Olbryś na scenie ustawionej na placu łomżyńskiego WORD pojawiał się jeszcze kilkukrotnie. Wraz z grupą innych osób otrzymał z rąk wiceministra obrony Michała Wiśniewskiego odznakę „Zasłużony dla Transportu Rzeczpospolitej Polskiej”. Sam z kolei wręczał podziękowania i gratulacje pierwszemu marszałkowi Sławomirowi Zgrzywie, zasłużonym pracownikom WORD-ów oraz przedstawicielom licznych ośrodków szkolenia kierowców.

- Pięknie się to wszystko rozwinęło - mówił Sławomir Zgrzywa.

Już nie służbowo Marek Olbryś skorzystał także z okazji do krótkiej przejażdżki czerwonym ferrari po placu przeznaczonym do egzaminów. Do czarnego lamborghini wsiadł z kolei dyrektor łomżyńskiego szpitala Jarosław Pokoleńczuk. Okazja do zaliczenia jazdy na placu w „kultowych” bolidach, sprowadzonych specjalnie na tę okazję, skusiła zresztą tego dnia sporą grupę osób podchodzących do egzaminów na prawo jazdy.

- Jeszcze nigdy w takim nie siedziałem. Robi wrażenie - przyznał wicemarszałek Marek Olbryś.

WORD-owskie uroczystości w Łomży rozpoczęła msza w Katedrze pod przewodnictwem biskupa Janusza Stepnowskiego, ordynariusza łomżyńskiego.

- Dziękujemy za tę piękną instytucję, która sprawia, że umiejętności kierowców są coraz bardziej doskonalone. Dziękujemy, bo to dzieło inteligencji, umiejętności i pracowitości służy doskonale tej ziemi, także w wymiarze ekonomicznym - podkreślał biskup Janusz Stepnowski.

Pozostała część jubileuszowym wydarzeń skoncentrowana została już w otoczeniu łomżyńskiego WORD, gdzie gości witał dyrektor Mirosław Oliferuk.

- Zaczynaliśmy od 1 lipca 1998 roku, a decyzję o powołaniu naszego ośrodka podejmował jeszcze ostatni wojewoda łomżyński Sławomir Zgrzywa, który kilka miesięcy później jako pierwszy marszałek podlaski przejmował ośrodki w Białymstoku, Łomży i Suwałkach pod skrzydła samorządu województwa. Tu w Łomży zaczynaliśmy praktycznie nawet bez własnych budynków, pojazdów egzaminacyjnych, a nawet krzeseł. Wszystko dzierżawiliśmy od Ligi Obrony Kraju. Pierwszy dzień naszych egzaminów,1 lipca 1998, to 50 osób (w Białymstoku i Suwałkach było znacznie więcej), obecnie to 300 - 350 zdających. To pokazuje skalę zmian. Mieliśmy w okresie tych lat kilka kamieni milowych poczynając od zakupu terenu przez modernizację i budowę niezbędnych obiektów oraz unowocześnianie wyposażenia. Wszystko wypracowaliśmy sami - opowiadał Mirosław Oliferuk.

Jak wyliczył, przez 25 lat WORD w Łomży przeprowadził blisko 800 tysięcy egzaminów praktycznych i 519 tysięcy teoretycznych. Zaczynał od małych fiatów i cinquecento oraz polonezów i egzaminatorów na cząstkach etatów. Teraz są samochodu kie i fiaty, a zatrudnionych jest 27 egzaminatorów (a wszystkich pracowników jest 51). Szczególną dumą dyrektora jest fakt, że przez ćwierć wieku przez ośrodek przewinęło się niespełna 100 pracowników.

- To świadczy o stabilności naszej pracy - tłumaczył.

Mirosław Oliferuk oddal w swoim wystąpieniu hołd wszystkim pracownikom ośrodka z refleksją o tych, którzy w tym czasie odeszli.

Na scenie pojawili się również dyrektorzy Przemysław Sarosiek z Białegostoku, który ośrodkom w Łomży i Suwałkach podarował drzewka (takie samo będzie rosło także w siedzibie białostockiego WORD) oraz Grzegorz Wilczyński z Suwałk. Gratulacje i podziękowania przekazali środowisku także wiceminister Michał Wiśniewski oraz minister aktywów państwowych Jacek Sasin w liście przedstawionym przez radnego sejmiku Piotra Modzelewskiego.

Artystyczną oprawę jubileuszu - piosenki i taniec w ludowych strojach - zapewniła przede wszystkim młodzież z Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących w Łomży współpracująca w zespole „Weta” z Regionalnym Ośrodkiem Kultury, wprowadzona na scenę przez dyrektor placówki Bogumiłę Olbryś. Odbyło się także podsumowanie konkursu dotyczącego zasad bezpieczeństwa na drodze. Dyrektor Bogumiła Olbryś wręczyła nagrody trzem laureatom tej rywalizacji.

Dyrektor Mirosław Oliferuk musiał się także trochę „tłumaczyć” dlaczego łomżyński WORD stał się jednym z najpopularniejszych w Polsce miejsc podchodzenia do egzaminów.

- Nie stosujemy żadnych ułatwień, w końcu przepisy ruchu drogowego są wszędzie takie same. Myślę, że chodzi o atmosferę empatii i życzliwości, jaką stwarzamy już od kontaktu w sekretariacie po egzamin. Zasada jest prosta: podmiotem jest zdający, a nie dyrektor, egzaminator czy pracownik. Ponadto Łomża jest bardzo przyjazna dla kierowców, z dobrze oznakowanymi ulicami - wyjaśniał.

Wicedyrektor łomżyńskiego WORD Bogusław Bazydło zachęcał uczestników uroczystości do korzystania z przygotowanych atrakcji. Były to m.in. prezentacje wspaniałych aut - nowoczesnych i tych bardziej zabytkowych, zabawy dla dzieci, kulinarne atrakcje kół gospodyń wiejskich, stoiska przygotowane przez policję i wojsko. Dużym zainteresowaniem cieszyły się symulatory - fotel, na którym odczuwa się zderzenie z przeszkodą oraz „dachujący” samochód.

- Bardzo śmieszne i dziwne uczucie, ale w pasach czułam się bezpiecznie. To dobra nauczka czego się spodziewać w takiej sytuacji – opowiadały o swoich wrażeniach panie Ina i Paula.

Wśród gości jubileuszu podlaskich WORD-ów byli tego dnia m.in. Zbigniew Piotrowski, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Transportu urzędu marszałkowskiego, szefowie zaprzyjaźnionych ośrodków z Lublina, Łodzi czy Zamościa, samorządowcy gmin i powiatów, drogowcy, przedstawiciele wielu instytucji i organizacji.

tekst i fot.: Maciej Gryguc

Opublikował: Dawid Korpacz

9 września 2023

Powrót na początek strony