Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Wojewódzkie Święto Ludowe w Suchowoli

3 czerwca 2024

Laureaci odznak honorowych województwa na scenie z przedstawicielami samorządu.

Wojewódzkie Święto Ludowe w Suchowoli

Występy zespołów folklorystycznych, stoiska kół gospodyń wiejskich, strefa zabaw dla dzieci i konkursy z nagrodami. To bogate w atrakcje wydarzenie, które odbyło się w niedzielę, 2 czerwca, zgromadziło tłumy mieszkańców tej części regionu. Wśród nich obecny był członek zarządu Bogdan Dyjuk oraz przewodniczący sejmiku Cezary Cieślukowski. Partnerem strategicznym przedsięwzięcia było Województwo Podlaskie.

To jedno z najpiękniejszych polskich świąt wyrosłe z tradycji narodowej, ludowej i chrześcijańskiej. Mówił o tym Bogdan Dyjuk.

– To święto jest obecnie świętem całej wsi oraz jej mieszkańców – wyrazem uznania za codzienną pracę. Powinniśmy je obchodzić ponad podziałami, z szacunkiem dla tej spuścizny. Życzę wszystkim państwu przyjemnego celebrowania Wojewódzkiego Święta Ludowego – podkreślił.

Członek zarządu województwa wręczył podczas uroczystości odznaki honorowe „za wieloletnią działalność zawodową  i społeczną na rzecz społeczności Województwa Podlaskiego” trzem, związanym z Suchowolą, osobom: Jarosławowi Szczerbie – w dziedzinie kultury, Jolancie Bernatowicz – w dziedzinie sportu oraz Jerzemu Wilczewskiemu – w dziedzinie rolnictwa i ogrodnictwa.

Obchody Wojewódzkiego Święta Ludowego rozpoczęła uroczysta msza św. Następnie uczestnicy uroczystości przenieśli się do parku miejskiego, by tam wziąć udział w oficjalnym otwarciu wydarzenia. Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski wręczył odznaki „Zasłużony dla rolnictwa”. Na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły: Klekociaki z Bociek, Bystry z Augustowa, Sztabinianki ze Sztabina, Narwańce z Dobrzyniewa, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Suchowoli, grupy działające przy GOKSiT w Suchowoli. Publiczność miała możliwość wzięcia udziału w konkursach.

Regionalnych smakołyków można było skosztować na licznych stoiskach kół gospodyń wiejskich. Swoje wyroby zaprezentowali rękodzielnicy. Nie zabrakło także uwielbianych przez dzieci dmuchańców.

Wojewódzkie Święto Ludowe w Suchowoli zorganizowane zostało przez burmistrza miasta i Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki. Uczestniczyli w nim także radni wojewódzcy: Wojciech Grochowski i Jerzy Leszczyński.

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka

Opublikował: Dawid Korpacz

3 czerwca 2024

Powrót na początek strony