Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Wystawa fotografii: „Boćki. Album rodzinny”

28 września 2024

zdjęcie (13 z 39).jpg

Dzieje pokoleń mieszkańców Bociek zapisane na kartach fotografii stanowią treść wystawy plenerowej prezentowanej przy tamtejszej szkole podstawowej. Ekspozycja powstała w ramach projektu Fundacji Okolica, a efekty, na zaproszenie radnego Stanisława Derehajły, oglądał w sobotnie (28.09) popołudnie marszałek Łukasz Prokorym.

Wystawę tworzy kilkadziesiąt plansz ze zdjęciami pochodzącymi z kolekcji dawnej fotografii rodzinnej mieszkańców gminy Boćki z tekstami opracowanymi na bazie nagrań ich wspomnień. To kolejna już ekspozycja z cyklu. Wcześniej fragmenty kolekcji gromadzonej przez Fundację Okolica pokazywane były w ramach wystaw: „Boćki. Album rodzinny. Dzieciństwo” w 2018 r., „Boćki. Album rodzinny. Młodość” w 2020 r. i  dwa lata później w ramach eskpozycji „Boćki. Album rodzinny. Śluby”.

 – To bardzo ciekawy projekt, gratuluję autorom. Widać, że gminę Boćki tworzy wyjątkowa społeczność, zainteresowana swoją przeszłością. Wrażenie robi ogrom pracy włożony w gromadzenie zdjęć i rozmowy z ludźmi i mam nadzieję, że pomysł będzie kontynuowany – powiedział marszałek Łukasz Prokorym.

Biograficzne nagrania i fotografie zbierała od 2015 r. warszawska dziennikarka i autorka książek Magdalena Stopa, która osiedliła się we wsi Dziecinne w gminie Boćki. Pomagały: Zofia Stopa oraz mieszkanka Bociek Teresa Modzelewska.

– Chcemy, by te historie były wciąż żywe, stąd ciągła kontynuacja i rozbudowa tego projektu o kolejne cykle. Liczę, że z czasem powstanie z tego materiału pełny album – powiedziała Magdalena Stopa.

Wśród prezentowanych fotografii znaleźli się także bliscy wieloletniego wójta gminy, radnego wojewódzkiego, a przede wszystkim związanego z Boćkami od pokoleń Stanisława Derehajły: dziadek Bolesław i pradziadek Roch Tyszkiewicz. To właśnie Stanisław Derehajło wyszedł z inicjatywą dokumentowania wspomnień mieszkańców gminy.

– Poprosiłem panią Magdalenę Stopę, żeby nagrać wspomnienia najstarszych osób w gminie i zaczęliśmy nagrywanie od mojego taty (Jana Derehajły – przyp. red.), a później jeszcze siedemdziesięciu innych osób. Mamy te nagrania i są one dla nas bezcenne, jak choćby opowieść wigilijna mojego nieżyjącego już ojca, którą włączamy zawsze w Wigilię Bożego Narodzenia – mówił Stanisław Derehajło. 

Dotychczas zgromadzono nagrania wspomnień blisko 70 osób i niemal 700 skanów zdjęć z albumów rodzinnych. 

Przy okazji wizyty w Boćkach marszałek odwiedził gospodarstwo rolne Stanisława Derehajły. 

Monika Pańko/Anna Tyszkiewicz
red.: Aneta Kursa
fot.: Krzysztof Duszyński 

Opublikował: Aneta Kursa

28 września 2024

Powrót na początek strony