Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Wystawa „Spotkanie z Duisburgiem” w centrum Białegostoku

10 października 2024

Wystawa „Spotkanie z Duisburgiem” w centrum Białegostoku / Mateusz Duchnowski

Ma zachęcić mieszkańców Białegostoku do poznania partnerskiego dla stolicy województwa miasta w zachodnich Niemczech. Ekspozycja otwarta w czwartek, 10.10., przez marszałka Łukasza Prokoryma, prezentuje infrastrukturę, przemysł, porty oraz wydarzenia kulturalne Duisburga. Powstała w ramach projektu współfinansowanego przez Województwo Podlaskie. W otwarciu plenerowej wystawy wziął udział także prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz prezes Fundacji Regionalne Centrum Kompetencji Michał Średziński.

– Cieszę się, że jako Samorząd Województwa Podlaskiego możemy wspierać współpracę naszych małych ojczyzn z miastami z innych części Europy. Gratuluję, że taka inicjatywa jest realizowana i wierzę, że przyniesie efekty w postaci współpracy między szkołami, przedsiębiorcami oraz obywatelami – podkreślał marszałek Łukasz Prokorym podczas prezentacji zdjęć. – Wystawa na pewno będzie ważnym punktem podczas weekendowych spacerów mieszkańców.

Prezentowana na Rynku Kościuszki ekspozycja jest częścią projektu „Rozwój współpracy partnerskiej między miastami Duisburg i Białystok”, który jest współfinansowany z budżetu województwa. Współpraca Białegostoku z niemieckim partnerem została zainicjowana w styczniu 2024 roku przez Fundację Regionalne Centrum Kompetencji w Białymstoku. Celem projektu jest promowanie współpracy między miastami oraz zachęcanie mieszkańców do bliższych kontaktów kulturalnych, gospodarczych i edukacyjnych. Pierwsze efekty już są – kontakty nawiązały już niektóre niemieckie i białostockie szkoły oraz przedsiębiorstwa.

– Chcemy budować relacje partnerskie z miastami, które są otwarte na współpracę. Jednym z nich jest Duisburg, położony w dorzeczu Renu i Ruhry, z największym portem rzecznym na świecie. Najważniejsze jednak są relacje międzyludzkie, a współpraca międzyszkolna z Duisburgiem to kolejny krok w ich budowaniu – mówił Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Zdradził ciekawostkę – łącznikiem obu miast jest piłkarz Tomasz Hajto, były reprezentant Polski, który grał w klubie z Duisburga, a później był trenerem Jagiellonii Białystok.

Duisburg to miasto z długą historią – zostało założone w XIII w. Słynie z największego na świecie portu rzecznego, zajmującego powierzchnię 740 hektarów, który obsługuje około 125 milionów ton ładunków rocznie.

– To piękne, półmilionowe miasto przemysłowe. Nasze relacje rozpoczęły się kilka lat temu poprzez współpracę ze szkołami zawodowymi. Duisburg nigdy wcześniej nie miał partnerstwa z polskim miastem, więc to dla nas duże wyróżnienie. Dziękujemy, że ta współpraca idzie do przodu, rozwija się i mamy nadzieję na dalsze sukcesy – mówił Michał Średziński, prezes Fundacji Regionalne Centrum Kompetencji.

Fundacja prowadzi działania na rzecz rozwoju szkolnictwa zawodowego i wsparcia przedsiębiorstw w regionie.

Wystawa „Spotkanie z Duisburgiem” ma zachęcić mieszkańców Białegostoku do poznania tego niemieckiego ośrodka. Będzie dostępna na białostockim Rynku Kościuszki do 10 listopada.

Anna Tyszkiewicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

Publikujący: Anna Kopeć-Tyszkiewicz

10 października 2024

Powrót na początek strony