Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Podlaski Produkt Lokalny. Dwór Czarneckiego – wykwintne dania i lokalne miody

17 listopada 2023

Podlaski Produkt Lokalny. Dwór Czarneckiego – wykwintne dania i lokalne miody

Pierogi z dziczyzną i sosem żurawinowym, poliki wołowe w panko, a dla osłodzenia podniebienia – miód z dworskiej pasieki. To wszystko i dużo więcej możliwe jest do skosztowania w urokliwym otoczeniu Dworu Czarneckiego, którego właściciele wraz z całym zespołem od lat spełniają życzenia najbardziej wymagających gości.

Dwór Czarneckiego został założony przez Państwa Czarneckich w 2002 roku. Od samego początku firma była rodzinna, zatem córka właścicieli – Pani Dominika naturalnie zaczęła funkcjonować w tej przestrzeni biznesowej.

– Odkąd pamiętam, moi rodzice dużo marzyli i planowali. Snuli wizje dotyczące tego jak chcieliby, aby wyglądało ich przyszłe życie zarówno prywatne, jak i zawodowe. Dzisiejszy Dwór Czarneckiego i wszystko to, co się z nim wiąże, jest jednym z tych ucieleśnionych pragnień – mówi z uśmiechem Pani Dominika Czarnecka. – Już jako małe dziecko słyszałam, jak rodzice rozmawiali o tym, że chcieliby prowadzić hotel i restaurację. Pewnego dnia podjęli decyzję, aby urzeczywistnić ten dojrzewający w nich od dłuższego czasu pomysł. Od tamtej pory swoje dzieciństwo pamiętam w większości jako spędzanie czasu w szkole, a po lekcjach z rodzicami, w firmie. Żeby firma funkcjonowała w należyty sposób, moja mama musiała całkowicie oddać się realizowaniu wizji o Dworze Czarneckiego, a dodatkowo prowadzenia tego typu działalności uczyła się tak naprawdę w boju. Wtedy wyzwaniem było dosłownie wszystko, zaczynając od kontaktu z klientem, a kończąc na sposobie organizacji eventów. Dzisiaj wygląda to już zupełnie inaczej. Zanim zdąży przyjść do nas kolejne wyzwanie, sami już szukamy nowego – dodaje z radością.

Marzenia nie spełniają się same

- Budynek, w którym mieści się nasz hotel i restauracja był początkowo znacznie mniejszy. Z biegiem lat sukcesywnie go rozbudowywaliśmy. Wyjściowo dysponowaliśmy kilkunastoma pokojami hotelowymi i małą restauracją, w której organizowaliśmy przyjęcia okolicznościowe. To czas, kiedy rynek był głodny przestrzeni do tego typu imprez, w tym wesel. Zdecydowaliśmy, że chcemy ją wypełnić, co wymagało niemałego wysiłku. Mnóstwo pracy i poświęconego na nią czasu zaskutkowały tym, co przez lata doceniali nasi goście i co widzą również teraz – mówi Pani Dominika. - Moi rodzice przed założeniem Dworu zajmowali się budownictwem drogowym. Nie mieli żadnego doświadczenia związanego z hotelarstwem, zatem kierowali się tu tylko własną wizją. Doświadczali wszystkiego na bieżąco i uczyli się na własnych błędach, zawsze uważnie słuchając opinii swoich gości, która była i jest najlepszym miernikiem efektów naszej pracy – wyjaśnia.

Obecnie Państwo Czarneccy, obok prowadzenia działalności związanej z tytułowym Dworem Czarneckiego, zajmują się realizacją wielu innych projektów. Wśród nich można wymienić prowadzenie kantyny pracowniczej w Operze i Filharmonii Podlaskiej oraz firmy cateringowej „Szafran Catering”, czy też obsługę całej przestrzeni gastronomicznej na Stadionie Miejskim w Białymstoku.

– Pamiętam czasy, kiedy organizacja cateringów wyjazdowych na 100 osób była dużym wyzwaniem. Ponad tydzień zaangażowania wszystkich pracowników i wielkie emocje związane z tym, czy wszystko się uda. Teraz, gdy obsługujemy mecz na 8 tysięcy osób, w tak zwanym „międzyczasie” siadamy wspólnie z zespołem i ze spokojem obserwujemy, jak praca wre. Według mnie świadczy to o tym, że ogrom zebranego przez pracowników doświadczenia przełożył się na ich pełen profesjonalizm i z radością mogę stwierdzić, że po każdym tego typu wydarzeniu jestem z nich niezmiernie dumna – mówi z uśmiechem Pani Dominika.

Prawdziwy dwór

- W naszej restauracji praktycznie wszystko przygotowujemy sami. Jedyne, co kupujemy gotowe to sery, przy czym w dużej mierze bazujemy tu na wyrobach lokalnych. Mamy swoją wędzarnię, a nawet własny staw, z którego raz na jakiś czas odławiamy ryby trafiające następnie na talerze klientów. Jak na prawdziwy dwór przystało, jesteśmy na tyle samowystarczalni, na ile możemy – wyjaśnia Pani Dominika. - Cechuje nas wysoka jakość surowców, na których pracujemy. Zwracamy uwagę na to, aby współpracować z lokalnymi dostawcami z województwa podlaskiego. Wyróżnia nas także powtarzalność dań, które oferujemy, co jest bardzo istotne w tej branży. Skupiamy się przede wszystkim na kuchni polskiej, jednak przedstawianej w nowoczesnej formie. Regularnie słyszę pozytywne opinie dotyczące serwowanych przez nas policzków wołowych, czy też pierogów z dziczyzną. Ze względu na to sądzę, że naszą mocną stroną są zdecydowanie dania mięsne – dodaje.

Dworska pasieka

- Lubię wprowadzać różne innowacje do firmy, a jedną z nich było założenie własnej pasieki. Na ten pomysł wpadłam wiosną 2022 roku. Moi rodzice wciąż  mieszkają na wsi, mają swoje zwierzęta i ryby, zatem pasieka jest dla mnie czymś, co kojarzy mi się właśnie z tym rodzinnym klimatem, który zresztą przemycamy we współpracy z naszymi pracownikami. Mój nieżyjący już dziadek był kowalem, ale także pasjonował się pszczelarstwem, co dodatkowo zmotywowało mnie do zajęcia się pszczołami i miodem. Nasza pasieka jest towarowa, co oznacza, że w zależności od miejsca, w którym znajdują się dane pożytki, może być ona transportowana z jednej lokalizacji w drugą. Obecnie mamy ponad 80 pszczelich rodzin. Na okres zimowy przewozimy je do Dobrzyniewa, natomiast w sezonie do Goniądza, Kundzina, czy też innych okolicznych miejscowości. Wyroby cukierników z restauracji Dworu Czarneckiego oraz inne dania z karty zawierają obecnie miód produkowany przez nasze pszczoły, co sprawia mi dużą satysfakcję. Samo miodobranie jest dla mnie szczególnym czasem, który traktuję jak swego rodzaju rodzinny happening, gdyż jest w nie zaangażowana zarówno moja rodzina, jak i część pracowników, chcąca wziąć w nim udział. Po zbiorze razem jedziemy do pracowni pasiecznej, znajdującej się przy moim domu, gdzie wspólnie wirujemy miód i rozlewamy go do słoików. Jest to dla mnie niezwykle relaksujące zajęcie, szczególnie po ciężkim dniu pracy. Z kolei wygląd słoików z gotowym produktem to już moja własna koncepcja. Zależy mi na tym, aby miód był nie tylko wysokiej jakości, ale także cieszył oko konsumenta – mówi z uśmiechem Pani Dominika.

Można go zakupić bezpośrednio w Dworze Czarneckiego, na Kolonii Porosły.

– Planuję rozszerzenie zakresu miejsc sprzedaży o wybrane punkty ze zdrową żywnością w Białymstoku, a w przyszłym, 2024 roku, zamierzam wyjść do klientów z ofertą na inne produkty pszczele, takie jak pyłek, czy pierzga – zapowiada. – Chciałabym, aby docelowo nasz miód nosił miano ekologicznego. Prowadzę współpracę z cenionym specjalistą z dziedziny  pszczelarstwa, Panem doktorem Arturem Arszułowiczem. Nadzoruje on naszą pasiekę i to głównie od niego zdobywam związaną z tym wiedzę. Pan doktor polecił mi, aby pszczoły były leczone preparatami spełniającymi wszystkie normy dotyczące pasiek ekologicznych, zatem planuję, aby w przyszłości wystąpić o odpowiednią certyfikację. Z kolei od listopada 2023 roku chcielibyśmy poszerzyć naszą ofertę zabiegów z zakresu kosmetologii o masaże z wykorzystaniem miodu. Ze względu na fakt, że ma on nie tylko walory smakowe i odżywcze, ale także zbawienne dla skóry, szkoda byłoby nie wykorzystać pełni jego właściwości – dodaje.

Ludzie z pasją

Dwór Czarneckiego zatrudnia na stałe około 60 osób, z czego wiele pracuje w nim od początku działalności firmy.

– Nieocenioną wartością Dworu są ludzie, którzy go tworzą. Naszych pracowników wyróżnia pasja do tego, co robią. Przeszliśmy razem i  dobre chwile i złe, a to często te drugie zbliżają do siebie zdecydowanie bardziej, w wyniku czego nasz zespół jest ze sobą zżyty i poszczególni jego członkowie mogą na sobie polegać. Panuje u nas rodzinna atmosfera, a kultura organizacji pracy i komunikacja są według mnie niezwykle istotne. W miarę możliwości, codziennie około godziny dziesiątej siadamy wspólnie i rozmawiamy o bieżących sprawach. Każdy może wyrazić swoje zdanie a propos tego, co można by było poprawić, co dodać, a co usunąć. Wszyscy gramy do jednej bramki. W mojej ocenie, zaangażowanie i oddanie pracowników jest zdecydowanie widoczne w jakości kontaktu z klientem, jego obsługi oraz w serwowanych daniach. Mam nadzieję, że teraz będzie ono wyczuwalne także w naszych miodach – podsumowuje z uśmiechem Pani Dominika.  

Autor: Dominika Krasowska, Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Nazwa firmy: Dwór Czarneckiego
Adres firmy: Kolonia Porosły 54 A, 16-070 Choroszcz
Tel.:  85 66 37 400 / 85 66 37 401
Mail: recepcja@dworczarneckiego.pl biuro@dworczarneckiego.pl
Strona internetowa: dworczarneckiego.pl
Gdzie kupić: Kolonia Porosły 54 A, 16-070 Choroszcz

Publikujący: Dawid Korpacz

17 listopada 2023

Powrót na początek strony