Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Trwają konsultacje dotyczące planu gospodarki odpadami na lata 2023-2028

17 marca 2023

W ich ramach w piątek, 17 marca, w urzędzie marszałkowskim odbyło się kolejne spotkanie w tej sprawie. Dyskusję z autorami dokumentu, samorządowcami i zarządcami instalacji przetwarzania odpadów komunalnych otworzył wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

Projekt „Planu Gospodarki Odpadami Województwa Podlaskiego na lata 2023-2028” (WPGO 2023-2028) został przygotowany zgodnie z ustawą o odpadach, która nakłada na samorząd województwa obowiązek aktualizacji planu gospodarki odpadami nie rzadziej niż co sześć lat. 23 lutego br. Zarząd Województwa Podlaskiego podjął decyzję o skierowaniu go do konsultacji społecznych oraz opiniowania.

Wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz podziękował zespołowi, który opracował dokument. Przypomniał także, że czas na uzupełnienie go i zgłaszanie opinii oraz wniosków mija 28 marca br.

– Jest to idealny moment na wpisanie do „Planu Gospodarki Odpadami Województwa Podlaskiego na lata 2023-2028” inwestycji, które do tej pory nie zostały w nim ujęte. Życzę państwu owocnych obrad, dobrych pomysłów i wywarzonych emocji – powiedział.

Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w urzędzie marszałkowskim Anna Krysztopik przypomniała z kolei, że równolegle trwają konsultacje społeczne w tej sprawie, dedykowane przede wszystkim mieszkańcom i organizacjom, które kończą się 21 marca.

Tematyka WPGO 2023-2028 dotyczy gospodarki odpadami na terenie województwa, skupiając się na odpadach komunalnych, czyli tych wytwarzanych w gospodarstwach domowych. Projekt dokumentu składa się z 13 rozdziałów. Jak podkreśliła jego współautorka prof. Magdalena Wołowin z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, najważniejsze założenia dotyczą aktualnego stanu gospodarowania odpadami w regionie i stanu inwestycji dotyczących tego obszaru. W te szczegóły uczestników spotkania wprowadził dr Piotr Kunecki.

– Do dokumentu zgłoszono 134 inwestycje, z czego 53 to inwestycje planowane do rozbudowy lub modernizacji. Planowanych nowych jest w sumie 81 oraz cztery polegające na rekultywacji ­­­­­­­– wyjaśniał.

Koszt to ok. 3,3 mld zł. Ujęcie ich w Planie Inwestycyjnym jest warunkiem ubiegania się o finansowanie z funduszy unijnych, jak również z funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Piątkowe spotkanie ws. WPGO na najbliższe pięć lat jest kolejnym w ramach trwających konsultacji. Pierwsze odbyło się w czwartek, 16 marca. O jego szczegółach można przeczytać w artykule: Plan gospodarki odpadami na lata 2023-2028. Spotkanie w urzędzie marszałkowskim.

Anna Augustynowicz, Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

Opublikował: Jerzy Górko

17 marca 2023

Powrót na początek strony