Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

W Ciechanowcu odbyło się XXI Podlaskie Święto Chleba

13 sierpnia 2023

W Ciechanowcu odbyło się XXI Podlaskie Święto Chleba / Kamil Timoszuk/UMWP

To jedna z największych imprez organizowana w samorządowym Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu. W roli głównej chleb we wszelkich odsłonach, ale też obrzędy żniwne i historia rolnictwa. W tegorocznej edycji wydarzenia, w niedzielę, 13 sierpnia, wzięli udział: wicemarszałkowie Marek Olbryś i Sebastian Łukaszewicz oraz członek zarządu Marek Malinowski.

Wydarzenie rozpoczęła msza św. w kościele pw. Trójcy Świętej w Ciechanowcu. Mszy przewodniczył i wygłosił kazanie biskup senior diecezji drohiczyńskiej, Tadeusz Pikus. Z kościoła uczestnicy uroczystości przeszli na teren przy siedzibie ciechanowieckiego muzeum w procesji połączonej z przejazdem zaprzęgów konnych. Tam po wystąpieniach okolicznościowych, podzielono się tradycyjnie chlebem.

Jak mówił podczas otwarcia wydarzenia Marek Olbryś, samorząd województwa jest dumny z działalności Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

– Dziękuję za organizację tak wspaniałego wydarzenia. Dziękuję przede wszystkim rolnikom i piekarzom za wasz codzienny wysiłek i trud – mówił.

Wicemarszałek Łukaszewicz podkreślał, że tradycje rolnicze i kultywowanie kultury ludowej są filarem tożsamości mieszkańców Podlaskiego.

– Chleb jest pracą wielu ludzi - od rolnika po piekarza. Cieszę się z tak dużej frekwencji podczas dzisiejszego święta. To pokazuje jak ważny dla nas wszystkich jest chleb – mówił. - To jedno z największych wydarzeń kulturalnych na mapie naszego województwa i słyszę same pozytywne opinie o magicznym Ciechanowcu.

Dyrektor ciechanowieckiego muzeum rolnictwa Dorota Łapiak mówiła, że najważniejszy dzisiejszego dnia jest chleb.

- Najistotniejsze dzisiaj jest przypomnienie tradycji tego wypieku, historii z nim związanej. Widzimy, jak bardzo dzisiejsze święto cieszy się popularnością, pogoda również nam sprzyja – powiedziała.

Jak dodała posłanka Aleksandra Łapiak, impreza z roku na rok przyciąga coraz więcej ludzi.

- Impreza przyciąga miłośników chleba nie tylko z województwa podlaskiego, ale także z całego kraju. Pokazujemy im nasze dobro, jakim jest chleb. W trakcie pokazów można zobaczyć, jak wyglądało kiedyś tradycyjne wyrabianie i wypiekanie chleba – powiedziała Aleksandra Łapiak. – To chyba jedyne tego typu święto, gdzie można tej prawdziwej tradycji posmakować – podkreśliła.

Tradycyjny chleb w roli głównej

Celem imprezy jest zachowanie i przekaz tradycji żniwnych oraz obrzędów jej towarzyszących, a także wzmocnienie poczucia tożsamości regionalnej i ochrona dziedzictwa kultury ludowej.

W trakcie imprezy odbyły się różnego rodzaju konkursy, m.in. na wykonanie równianki, najpiękniejsze stoisko kół gospodyń wiejskich czy najciekawsze stoisko piekarnicze.

W ramach plenerowej wystawy odwiedzający mogli podziwiać zabytkowe ciągniki i silniki, lokomobilę. Chętni mogli również wziąć udział w pokazie żniwnym na polu oraz młócenia.

Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych. Na terenie skansenu dostępne było m.in. wesołe miasteczko.

Na stoiskach swoje wyroby zaprezentowało kilkadziesiąt piekarni z regionu, ponad 120 twórców ludowych oraz handlarzy rękodziełem.

Część artystyczna to w tym roku: Project M2, Anna Żebrowska, Warszawska Kapela z Targówka i Trzeci Oddech Kaczuchy. Imprezę zamknęły występy gwiazd: Syleny, Mitry oraz Cleo. A wszystkim przyglądała się ponad 20-tysięczna publiczność.

W wydarzeniu uczestniczyło wielu gości. Wśród nich m.in. Wiceminister Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, poseł Jarosław Zieliński, senator Jacek Bogucki, wojewoda Bohdan Paszkowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Bogusław Dębski, radni wojewódzcy: Łukasz Siekierko, Jerzy Leszczyński, skarbnik wojewódzki Paweł Jungerman, samorządowcy, w tym m.in. starosta wysokomazowiecki Bogdan Zieliński i burmistrz Ciechanowca Eugeniusz Święcki, przedstawiciele instytucji branży rolniczej, duchowni oraz licznie przybyli mieszkańcy regionu.

Patronat honorowy nad imprezą sprawował marszałek województwa Artur Kosicki.

Paulina Dulewicz
fot.: Kamil Timoszuk

Opublikował: Małgorzata Sawicka

13 sierpnia 2023

Powrót na początek strony