Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Zarząd przyznał dotacje na działania ekologiczne

27 kwietnia 2023

Dwa słoneczniki na tle zagajnika

Słoneczniki

Chodzi o łączną kwotę 90 tys. zł dla sześciu organizacji, które dzięki dofinansowaniu podejmą działania w sferze ekologii i promocji zrównoważonego rolnictwa. Beneficjenci zostali wyłonieni w ramach otwartego konkursu ofert, a w czwartek, 27 kwietnia zarząd województwa zatwierdził listę dotowanych przedsięwzięć.

– Stawiamy na rozwój rolnictwa ekologicznego i zrównoważonego. To jest ogromna szansa na rozwój obszarów wiejskich w naszym regionie – mówił wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

Najwięcej pieniędzy, bo prawie 26 tys. zł przyznano Fundacji im. Stefanii Karpowicz na przedsięwzięcie pn.: „Rolnictwo ekologiczne i zrównoważone jako kierunek poprawy bezpieczeństwa żywnościowego i rozwoju obszarów wiejskich”. Fundacja, której patronka jest założycielką szkoły rolniczej w Krzyżewie, przygotuje cykl szkoleń propagujących rolnictwo zrównoważone i ekologicznego oraz pszczelarstwo. Odbędą się m.in. wizyty studyjne w gospodarstwie ekologicznym. Tam uczestnicy przyjrzą się nowoczesnym metodom planowania, organizacji i prowadzenia bioróżnorodnego ekologicznego gospodarstwa, przy wykorzystaniu dronów, nowoczesnych technologii, unikalnych maszyn oraz naturalnych nawozów i środków ochrony roślin.

Kolejne szkolenie w ramach projektu dotyczyć będzie pielęgnacji starego sadu bez oprysków i chemii. Odbędą się też warsztaty z zakładania ekologicznego ogródka warzywnego w gospodarstwie przydomowym oraz z zakresu właściwego prowadzenia upraw ekologicznych. Zaplanowano też szkolenie z udziałem znanych podlaskich producentów ekologicznych.

Natomiast Fundacji Allelon na projekt „Ekologiczne ogrody przydomowe pełne warzyw, kwiatów i ziół” przyznano 21,5 tys. zł. To będą szkolenia i warsztaty przybliżające ekologiczny sposób prowadzenia ogrodów warzywnych, czyli taki który nie szkodzi ani człowiekowi, ani naturze.

Dotacja pozwoli też na wydanie broszury na temat samodzielnego wykonania naturalnych środków ochrony roślin pochodzenia roślinnego i nieorganicznego oraz przygotowania ulotki o wzajemnej zależnościach roślin – allelopatii i grupach roślin warzywnych, biorących udział w płodozmianie.

Dotacje zostały przyznane w ramach otwartego konkursu ofert na realizację w 2023 r. zadań publicznych należących do Województwa Podlaskiego w sferze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego w zakresie wsparcia działań służących rozpropagowaniu roli rolnictwa zrównoważonego i ekologicznego. Pełna lista dofinansowanych przedsięwzięć w załączeniu.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

 

Publikujący: Aneta Kursa

27 kwietnia 2023

Powrót na początek strony