Wizyta delegacji z Ukrainy w urzędzie marszałkowskim
– Jest nam bardzo miło gościć państwa w naszym urzędzie, szczególnie w przededniu rocznicy napaści Rosji na Ukrainę. Wyrażamy wielki podziw i szacunek za heroizm i walkę, którą toczycie na co dzień z rosyjskim najeźdźcą. Cieszymy się, że mimo wojny chcecie dbać o rozwój swojego kraju, swojego regionu – rozpoczął spotkanie wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.
Wołodymyr Czubirko podziękował za pomoc okazywaną przez Polaków. Dowodził, jak ważne jest i było to wsparcie, zwłaszcza w momencie, gdy sytuacja była bardzo niestabilna.
– W ciągu roku wojny otrzymaliśmy od was wszystko, o co prosiliśmy. Dzięki wam mogliśmy zachować demokrację, wolność i swoje państwo – podkreślił.
O strukturze samorządu województwa i doświadczeniach zdobytych w pracy z ukraińskimi medykami opowiedział przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski.
– Jako dyrektor szpitala w Zambrowie jestem bardzo zadowolony z pracowników z Ukrainy. Dodatkowo jestem zbudowany tym, że nasze społeczeństwo zrozumiało sytuację, jaka was spotkała – mówił. – Na pewno wartością dodaną tych okoliczności wojennych jest to, że możemy się dzisiaj spotkać, lepiej poznać i rozpocząć dialog – dodał.
Obustronne korzyści z współpracy
W dalszej części spotkania rozmawiano o potencjalnych kierunkach współpracy. Wołodymyr Czubirko przyznał, że nadrzędnym celem Ukrainy jest w tym momencie zasilenie szeregów Unii Europejskiej, a aby tego dokonać, potrzebne jest wzorowanie się na krajach, którym się to udało.
– Dla nas ważna jest współpraca z różnymi regionami, aby otrzymać od was jak największe doświadczenie – w dziedzinie medycyny, edukacji, infrastruktury. Chcemy realizować z wami program transgraniczny, który wesprze Unia Europejska. Jest to jedyna dla nas szansa, by zrobić to szybko – poznać wasze zwycięstwa, wasze problemy, zrozumieć je i realizować cele. To jest nasz plan i ten plan trzeba przenieść na całe terytorium Ukrainy – wyjaśniał.
Sebastian Łukaszewicz zagwarantował otwartość podlaskiego samorządu w tym zakresie. Podkreślił także, że korzyści płynące z takiej współpracy są obustronne.
– Ważne jest to, aby ludzie dążyli do Zachodu – zarówno Ukraińcy, jak i Polacy. Jestem przekonany, że nasza współpraca w ramach Interreg będzie się dobrze układała – podsumował.
Wołodymyrowi Czubirko podczas czwartkowej wizyty towarzyszyły: kierownik ds. sejmiku zakarpackiego Myroslava Lyvch, z-ca kierownika Wydziału Stosunków Międzynarodowych i Regionalnych Biura Wykonawczego Rady Obwodu Zakarpackiego Ulyana Gurchumelia oraz doradca Departamentu ds. zapewnienia działalności kadry wykonawczej Rady Obwodu Zakarpackiego Larisa Kargapolova. W spotkaniu udział wzięła także dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Magdalena Łyżnicka-Sanczenko wraz z pracownikami.
Wcześniej delegacja spotkała się także z przedstawicielami urzędu marszałkowskiego oraz instytucji z regionu: wójtem gm. Suwałki Zbigniewem Mackiewiczem, dyrektorem Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Agatą Puchalską, dyrektorem Departamentu Zdrowia Dominikiem Maślachem, z-cą dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej Izabelą Łokić, z-cą dyrektora Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Mariolą Hernik-Monach. Zwiedzili też podlaską operę.
Obwód zakarpacki, którego stolicą jest Użhorod, to jeden z 24 obwodów Ukrainy. Leży w zachodniej części kraju, na obszarze historycznego Zakarpacia. Graniczy z Polską, Słowacją, Węgrami i Rumunią.
Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski