Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

82. rocznica powstania Armii Krajowej

14 lutego 2024

Rozkaz dotyczący przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał 14 lutego 1942 r. W rocznicę tamtych wydarzeń (środa, 14.02) hołd żołnierzom niepodległościowego podziemia oddali przedstawiciele władz województwa. Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Marek Malinowski złożył kwiaty przed pomnikiem Armii Krajowej przy ul. J. Kilińskiego w Białymstoku. A dyrektor Departamentu Polityki Informacyjnej Izabela Smaczna-Jórczykowska i Robert Jabłoński, dyrektor Gabinetu Marszałka w UMWP odwiedzili mieszkających w regionie żołnierzy AK.

Marek Malinowski przypominał, że formacja jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko, działające w okupowanej Europie.

– Armia Krajowa to jest dla nas, Polaków ogromny powód do dumy. Żadnemu innemu państwu w ówczesnej Europie nie udało się utworzyć takiego państwa podziemnego, choć próbowali – mówił Marek Malinowski. – Do dziś pozostaje symbolem oporu wobec okupantów, symbolem bohaterstwa i znakomitej organizacji – dodał.

Rocznica utworzenia Armii Krajowej była też okazją do odwiedzenia mieszkających w naszym regionie żołnierzy legendarnej formacji. Mjr Jan Namejko, kpt. Jan Bielenia i mjr Czesław Chociej otrzymali z rąk Izabeli Smacznej-Jórczykowskiej i Roberta Jabłońskiego upominki ufundowane przez samorząd województwa.

***

Decyzja o powstaniu Armii Krajowej była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie.

Głównym zadaniem formacji było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez akcje sabotażowo-dywersyjne, bojowe i bitwy partyzanckie z siłami policyjnymi oraz regularnym wojskiem niemieckim. Specjalne miejsce w działalności bojowej AK zajmowały akcje odwetowe i represyjne w stosunku do SS i policji oraz zdrajców i prowokatorów. Pod koniec wojny służyło w niej ok. 300 tys. żołnierzy.

Kulminacją wysiłku zbrojnego Armii Krajowej było Powstanie Warszawskie. Po jego klęsce jednostki AK na terenach zajętych przez Armię Czerwoną zostały zdemobilizowane. Armia została rozwiązana 19 stycznia 1945 r.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski

 

Opublikował: Małgorzata Sawicka

14 lutego 2024

Powrót na początek strony