Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Harcerze upamiętnili żołnierzy podziemia antykomunistycznego

25 lutego 2022

Apel pamięci poświęcony Żołnierzom Wyklętym

Harcerze upamiętnili żołnierzy podziemia antykomunistycznego

Już po raz siódmy białostoccy harcerze w wyjątkowy sposób uczcili Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych – w nocy z 25 na 26 lutego odbyła się kolejna edycja Nocnego Marszu „Wilcze Tropy” organizowanego przez 10. Krąg Instruktorski „Chaotyczni” z Hufca ZHP Białystok. Tuż przed jego rozpoczęciem na terenie Muzeum Pamięci Sybiru odbył się uroczysty apel upamiętniający święto żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Wziął w nim udział m.in. Tomasz Szeweluk, sekretarz województwa.

 

Okolicznościowy list do organizatorów uroczystości skierował Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego. Podkreślił w nim, że oddziały żołnierzy wyklętych szczególnie aktywnie walczyły w naszym regionie.

„Takie postacie, jak – major Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka”, sanitariuszka Danuta Siedzikówna ps. „Inka”, kapitan Kazimierz Kamieński ps. „Huzar” i wielu, wielu innych są symbolem bohaterskiego przeciwstawiania się Ziemi Podlaskiej wobec narzuconej Polakom siłą, totalitarnej władzy. (…) W czasach istnienia PRL bohaterskich partyzantów polskiego podziemia niepodległościowego skazano na zapomnienie. Jednak pamięć o nich przebiła mury krat i bezimienne groby. Przywrócona została należna im cześć i godność, w ich ofiarnej i prowadzonej do ostatka swoich sił, walce o wolną i demokratyczną Polskę”. – czytamy m.in. w liście (jego pełna treść w załączeniu).

***

Nocny Marsz „Wilcze Tropy” odbywa się w dwóch częściach. Pierwsza tzw. miejska rozpoczęła się o godz. 17.  Jej uczestnicy to przede wszystkim młodsi harcerze i zuchy. Wędrowali ulicami Białegostoku śladami miejsc historycznie nawiązujących do czasów stalinizmu. W tej części marszu uczestniczyło ok. 260 osób.
Trasa kończyła się w Muzeum Pamięci Sybiru. Tu odbyło się podsumowanie pierwszej części marszu i Apel Pamięci. Następnie, około godz. 21 w nocną trasę wyruszyli starsi uczestnicy. Przejdą 25 km leśnych dróg w warunkach przypominających te, w których działali żołnierze niezłomni. Marsz zakończy się w sobotę rano.

Aneta Kursa
red.:Małgorzata Sawicka
fot.: Cezary Rutkowski

Opublikował: Natalia Adamowicz

25 lutego 2022

Powrót na początek strony