Koncert „Panny Wyklęte” w podlaskiej operze
/ Paweł Krukowski/UMWP
Koncert otworzył marszałek Artur Kosicki, który podkreślił dumę z tego, że samorząd województwa może być partnerem tak wspaniałego wydarzenia.
– Chcemy w ten sposób oddać cześć ludziom, którzy poświęcili zdrowie i życie, żebyśmy żyli w niepodległej ojczyźnie. Możemy dziś wspólnie głosić pamięć o żołnierzach, którzy walczyli za Polskę – powiedział marszałek, po czym podziękował organizatorom i artystom za udział w tym wydarzeniu.
Marszałek Artur Kosicki odczytał też list, który skierował do organizatorów i uczestników koncertu Jacek Sasin, Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych. Napisał w nim m.in., że dzieje powstania antykomunistycznego wpisały się w najtragiczniejsze wydarzenia naszego narodu w XX wieku.
– Szczególną rolę w żołnierskich szeregach odegrały kobiety. (…) Swoją misję pełniły wiernie aż do samego końca. Ich grobem stały się bezimienne groby śmierci, które w zamyśle komunistów miały na zawsze pogrzebać pamięć o nich. Widzimy dziś, że ten zbrodniczy plan się nie powiódł. Pomimo niewyobrażalnej machiny szykan, pamięć o bohaterach przetrwała, by na nowo wybrzmieć w wolnej Polsce. Dzisiejszy koncert jest tego przykładem. Świadectwem tego, że jako naród potrafimy upomnieć się o należne im miejsce w polskiej historii – napisał wicepremier Jacek Sasin. – Jestem przekonany, że śpiew, który wybrzmi dziś w Białymstoku, zaniesie daleko prawdę o heroizmie tych, którzy w najwyższej godzinie próby zachowali się tak, jak trzeba.
Wydarzenie objęte zostało Honorowym Patronatem Wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, którego list odczytał Michał Wiśniewski, wiceminister MON.
– Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni są szczególnym symbolem nieugiętej walki Polaków walczących o wolność i niepodległość. Nie pogodzili się z nową, przygotowaną przez komunistów okupacją naszego kraju po roku 1945 roku i zdecydowali się na kontynuację oporu z bronią w ręku. Ważne jest kultywowanie pamięci o naszych bohaterach i przekazywanie ich dziedzictwa kolejnym pokoleniom, by znały i rozumiały ich czyny. Żołnierze Wyklęci są przykładem męstwa, waleczności i przywiązania do narodowych wartości dla obecnych żołnierzy Wojska Polskiego – napisał w liście szef MON.
List do uczestników koncertu skierował też Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.
– Wiedza o bohaterach antykomunistycznego podziemia staje się coraz bardziej powszechna, jednak długi i bolesny proces odkłamywania historii i przywracania prawdy o Żołnierzach Wyklętych wciąż trwa – pisał w liście odczytanym przez wicemarszałka Sebastiana Łukaszewicza.
Z kolei dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku dr Marek Jedynak zaznaczył, jak ważna jest codzienna pamięć o przewodnikach narodu polskiego w drodze do odzyskania suwerenności i niepodległości.
– Żołnierze podziemia niepodległościowego stali się ziarnem i dali podkład do tego, byśmy my dzisiaj w wolnej Polsce mogli mówić o nich, pamiętać, by byli dla nas natchnieniem. Byśmy nie tylko dziś na tym koncercie, podniosłym, na tym ważnym wydarzeniu pamiętali o tych ludziach, by to nie była akcyjność, ale praca organiczna, praca od podstaw, która będzie nam przyświecała każdego dnia – mówił.
Repertuar poniedziałkowego koncertu to twórczość projektu „Panny Wyklęte” będącego kontynuacją projektu „Morowe Panny”, realizowanego ku pamięci Roku Żołnierzy Wyklętych z inicjatywy Darka Malejonka.
Na scenie podlaskiej opery zaprezentowało się wielu uznanych polskich artystów. Wśród nich: Marika, Kasia Malejonek, Mona, Zespół Dziewczyny, Ania Szafraniec, Ola Nowak, Damian Ukeje, Darek Malejonek, Tomasz Mckiewicz, Tomasz Drozdrek T.ETNO, Kacper Popek. W oparciu o kilka gatunków muzycznych wyśpiewano, wyszeptano i wykrzyczano wiele przejmujących historii.
Poniedziałkowy koncert został zorganizowany przez białostocki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, fundację East oraz Operę i Filharmonię Podlaską Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzonego 1 marca. Miał na celu przybliżenie, upamiętnienie oraz oddanie hołdu poległym Polakom, walczącym o Niepodległą Polską, promowanie Polski i polskiej kultury, odkłamanie nieprawdziwej historii Polski, wzrost świadomości patriotycznej wśród polskiej młodzieży, przeciwdziałanie nieprawdziwym stereotypom na temat Polaków, przybliżenie losów polskich bohaterów czy podkreślenie roli kobiet w walce o wolną Polskę.
Muzycznemu wydarzeniu w operze przysłuchiwali się także m.in. Dariusz Piontkowski – wiceminister edukacji i nauki, wojewoda Bohdan Paszkowski, Józef Mozolewski – przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”, przedstawiciele instytucji z regionu, radni wojewódzcy oraz przedstawiciele służb mundurowych.
Monika Pańko
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski