Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Konwent Marszałków Województw RP

12 czerwca 2024

Marszałkowie województw siedzą za stołem na tle trzech flag

Marszałek Łukasz Prokorym uczestniczył w Konwencie Marszałków Województw RP w Podzamczu koło Ogrodzieńca

Prezentacja Koncepcji Rozwoju Kraju 2050, inwestycje Krajowego Planu Odbudowy, w których uczestniczy Bank Gospodarstwa Krajowego i problem samorządów ze składowiskami niebezpiecznych odpadów – to główne punkty drugiego dnia spotkania włodarzy województw. Posiedzenie odbyło się w środę, 12 czerwca w śląskim Podzamczu koło Ogrodzieńca. W konwencie uczestniczył marszałek Łukasz Prokorym.

– Dobre, merytoryczne spotkanie. Rozmawialiśmy o sprawach, które przecież dla większości województw są wspólne. To choćby wykorzystanie funduszy unijnych: teraz wchodzi Krajowy Plan Obudowy, są programy regionalne. Warto dzielić się doświadczeniami w tym zakresie, bo pieniądze z tych źródeł w znacznym stopniu wpływają na rozwój regionów – powiedział marszałek.

O Koncepcji Rozwoju Kraju 2050 mówiła zastępca dyrektora Departamentu Strategii Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Iga Zupok-Gierwatowska. To dokument, który ma być kierunkowskazem w zarządzaniu rozwojem Polski. Zawarto w nim m.in. trendy rozwojowe, wyzwania, scenariusze i wnioski. I tak, przebijające się trendy rozwojowe to m.in. migracje związane z demografią i zmianami klimatycznymi, wzrost globalnych problemów społecznych, wyłanianie się nowej gospodarki, przyspieszenie technologicznie, transformacja globalnego porządku. Opracowano też cztery scenariusze dotyczące kraju. To: Polska w świecie stawiającym na dalszą globalizację, w świecie intensywnej technologizacji i powolnej atomizacji, kraj w świecie przerwanych łańcuchów dostaw, a także Polska w świecie drastycznych zróżnicowań technologicznych, gospodarczych i społecznych.  Określono też wyzwania, a są nimi: transformacja społeczna sprzyjająca wszystkim grupom społecznym, nowoczesna gospodarka respektująca środowisko naturalne, odporne państwo z silną pozycją w Europie oraz zrównoważona przestrzeń uwzględniająca potrzeby człowieka i środowiska.

Natomiast o możliwościach i ograniczeniach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, czyli KPO mówił Michał Kopeć, dyrektor Departamentu Programów Europejskich z Banku Gospodarstwa Krajowego, który odpowiada za część inwestycji programu unijnego. Jeśli chodzi o pożyczki, to BGK zarządza funduszami na zieloną transformację miast (8,9 mln euro), budowę morskich farm wiatrowych (4,8 mln euro), funduszem wsparcia energetyki (16,3 mln euro) i na transformację cyfrową z wykorzystaniem chmury (650 mln euro).

Bank będzie również operatorem dotacji na wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w budynkach wielorodzinnych (240 mln euro) oraz inwestycje w energooszczędne budownictwo mieszkaniowe dla gospodarstw domowych o niskich i średnich dochodach (150 mln euro).

Michał Kopeć zwrócił uwagę, że czas realizacji przedsięwzięć z KPO jest krótki (do końca 2026 r.), ale jednocześnie zaznaczył, że okres zamknięcia inwestycji finansowanych z programu może ulec wydłużeniu.

Część spotkania była poświęcona problemowi, z którym boryka się niejeden samorząd – chodzi o nielegalne składowiska niebezpiecznych odpadów i przestępczości środowiskowej. Od 2019 r. za ich utylizację odpowiada samorząd, na terenie którego są składowane, o ile nie można ustalić innej osoby odpowiedzialnej.  A tak się zdarza i to często. Usuwanie groźnych dla środowiska i ludzi odpadów jest bardzo kosztowne i mniejsze samorządy nie są w stanie poradzić sobie z tym problemem.

Podczas konwentu przyjęto dwa stanowiska. Pierwsze właśnie w sprawie przeciwdziałania powstawaniu miejsc nielegalnego magazynowania odpadów niebezpiecznych stanowiących zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi lub środowiska oraz usprawnienia usuwania porzuconych odpadów niebezpiecznych. 

Drugie, w sprawie zmian w ustawie o finansach publicznych dotyczących zasad realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w budżecie unijnym 2021–2027.

Spotkanie w Podzamczu zakończyło przewodnictwo Województwa Śląskiego konwentowi. Teraz przejmie je Województwo Zachodniopomorskie.

 

Konwent Marszałków powstał w 1999 r., w jego skład wchodzą marszałkowie wszystkich województw, a posiedzenia odbywają się zawsze na terenie województwa, którego marszałek aktualnie przewodniczy gremium. Przewodnictwo w konwencie zmienia się co pół roku.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego/UMWP

Opublikował: Cezary Krystian Rutkowski

12 czerwca 2024

Powrót na początek strony