Łomża – 600 lat historii i zabawa dla wszystkich pokoleń
Łomża – 600 lat historii i zabawa dla wszystkich pokoleń
– Można być dumnym z tradycji i historii naszego miasta. Lasy porastały jeszcze tereny, gdzie znajduje się teraz stolica województwa, gdy w Łomży wykształceni mieszczanie prowadzili już rywalizację gospodarczą. Piękne uroczystości 606. rocznicy i rozrywkowe wydarzenia z tłumem uczestników wskazują na wielką potrzebę świętowania. Są we współczesnej sytuacji miasta pewne mankamenty, przede wszystkim zbyt mało dynamiczny rozwój przedsiębiorczości oraz opuszczanie Łomży przez młodych ludzi i w tej sprawie trzeba może nawet bić na alarm. Jest jednak także sporo zjawisk wskazujących na siłę miasta: atrakcyjne położenie, akademickość, coraz lepsza infrastruktura, znakomite jednostki artystyczne. W sumie Łomża wypiękniała, ludziom żyje się lepiej, a z wykorzystaniem współpracy z nowym rządem i zarządem województwa, może się jeszcze wiele dobrego wydarzyć – powiedział Jacek Piorunek.
Jak podkreślił, miasto czeka niedługo kolejne niezwykle ważne święto – otwarcie nowego mostu nad Narwią w ciągu drogi ekspresowej S61.
– Mówi się, że mieszkańcy masowo pójdą przecinać wstęgę z wdzięczności za uwolnienie ulic od korków i tirów – dodał przedstawiciel zarządu województwa.
Utrwalona w historii data wybrana jako świąteczny dzień Łomży to 15 czerwca. Tego dnia w 1418 roku mazowiecki książę Janusz I zwany Starszym ustanowił gród nad Narwią miastem i nadał mieszkańcom ważne przywileje. Wydarzenia związane z 606. rocznica wydarzenia zostały rozłożone na trzy dni, a rozpoczęła je w piątek 14 czerwca konferencja w Akademii Łomżyńskiej na temat „Miastotwórczej roli uczelni”, a w wymiarze rozrywkowym, zorganizowany po raz pierwszy Young Łomża Festival. Ze sceny otworzyli Dni Łomży wspólnie Jacek Piorunek, prezydent Mariusz Chrzanowski i przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Grzymała. Najpierw zaprezentowali się najmłodsi podopieczni Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych, a później dyrektor tej placówki Krzysztof Zemło i jego współpracownicy zadbali, aby do późnego wieczora bawiły się na muszli koncertowej przy ul. Zjazd tysiące wielbicieli młodych gwiazd takich jak Young Leosia.
Rocznicowy dzień 15 czerwca rozpoczęła msza w intencji miasta w Katedrze celebrowana przez biskupa Janusza Stepnowskiego, ordynariusza łomżyńskiego.
– Nieraz to, co ktoś uczyni, wydaje owoce po latach. Rolą człowieka jest to, aby siać, rolą tych, którzy mają władzę, jest czasem rozpoczynać pewne projekty, o których końcu nigdy się nie dowiemy, bo owoce będą zbierać już po naszej śmierci nasi następcy. To jest nasze zadanie, aby rzucać to przysłowiowe ziarno w naszą łomżyńską ziemię. Dziękujemy Bogu za tych, którzy założyli gród, fascynujący naszych gości pięknem – zwłaszcza wiosną – kiedy dolina Narwi kwitnie. Dziękujemy, że możemy tu mieszkać, gdzie mamy to, czego brakuje w większych ośrodkach: spokój życia – mówił biskup Janusz Stepnowski.
Tradycją rocznicowych obchodów są także uroczyste sesje samorządu. Tym razem radni i goście miasta zgromadzili się w Hali Kultury na Starym Rynku, w historycznym sercu miasta. Najważniejsze wydarzenia historii przywołał otwierający obrady przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Grzymała.
– Każdy rok przynosi nam nowe doświadczenia i wyzwania. Niech Łomża pięknieje i trwa – mówił przewodniczący.
Prezydent Mariusz Chrzanowski akcentował historyczne powody do dumy z miasta, ale także wskazał co nowego się w nim dzieje – powstaje m.in. nowe przedszkole, hala sportowa przy SP5, rodzą się plany Książnicy Łomżyńskiej, remontowane są kolejne ulice.
– Cieszę sie, że podnosimy systematycznie jakość życia mieszkańców – mówił Mariusz Chrzanowski.
Głównym akcentem sesji było wystąpienie profesora Dariusza Surowika, rektora Akademii Łomżyńskiej świętującej swoje 20-lecie. Odwołując się m.in. do argumentów ekonomicznych czy demograficznych, akcentował, jak ogromną rolę powinna mieć dla przyszłości miasta uczelnia.
– Akademickość Łomży jest czynnikiem rozwojowy, o którym przekonują przykłady choćby z USA, Niemiec czy Wielkiej Brytanii, gdzie najbardziej znaczącymi ośrodkami uniwersyteckimi są stosunkowo niewielkie miasta. Łomża nie ma wielkich filarów przemysłowych rozwoju, to akademickość staje się „przewagą konkurencyjną” miasta, może zapewnić mu skok cywilizacyjny. Uczelnia już jest reprezentantem krajowych ośrodków naukowych w strukturach międzynarodowych, magnesem, który przyciąga do miasta przedsiębiorstwa technologiczne i przetwórstwa spożywczego. Nasi absolwenci zasilają firmy i instytucje. Wokół uczelni należy budować przyszłość miasta. To naczynia połączone, szansa na kumulację „kapitału rozwoju” – przekonywał rektor, zapraszając samorząd do jeszcze aktywniejszego udziału we wspólnych działaniach i promocji Łomży.
Gośćmi łomżyńskich samorządowców byli m.in. także posłowie Alicja Łepkowska-Gołaś i Kazimierz Gwiazdowski, wicewojewoda Paweł Krutul, wicestarosta Anna Gawrych, przedstawiciele zaprzyjaźnionych ośrodków m.in. z Ukrainy, Hiszpanii i Gruzji, reprezentanci instytucji i organizacji.
Obok Jacka Piorunka w sesji udział wzięli także radni sejmiku: wiceprzewodniczący Wojciech Grochowski i Bernadeta Krynicka.
– Gratuluję samorządowi i wierzę, że Łomża przeżywa lub będzie przeżywać swój nowy „złoty wiek”. Życzę, abyście Państwo pielęgnowali poczucie dumy z przynależności do tak niezwykłej wspólnoty, mam nadzieję na dalszą efektywną i owocną współpracę z samorządem województwa – stwierdził wiceprzewodniczący Wojciech Grochowski, składając władzom miasta okolicznościowe życzenia.
Mieszkańcy i goście Łomży mieli okazję podczas Dni Miasta bawić się na koncercie muzyki tanecznej znanych krajowych i regionalnych zespołów, a także wziąć udział w niedzielę 16 czerwca w wieńczącej świąteczny czas Senioradzie.
Tekst i fot. Maciej Gryguc