Nagrody i stypendia starosty łomżyńskiego rozdane w Drozdowie
– Co roku honorujemy najbardziej uzdolnioną – według ocen komisji – młodzież ze szkół naszego powiatu, ale również osoby dorosłe, instytucje i organizacje, których działania przyczyniają się do promocji powiatu w dziedzinie kultury, sportu oraz inicjatyw społecznych i gospodarczych – wyjaśnił ideę przedsięwzięcia starosta Lech Marek Szabłowski.
Uroczyste spotkanie w salonie dworku rozpoczęło wręczenie Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości nadanego przez prezydenta Andrzeja Dudę pułkownikowi Zbigniewowi Janowi Średnickiemu, pochodzącemu z Zambrowa oficerowi Wojska Polskiego. Uroczystego aktu dokonali pułkownik Paweł Gałązka, dowódca Garnizonu Łomża, pułkownik Adam Olszewski, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Łomży oraz wicemarszałek Marek Olbryś i starosta Lech Marek Szabłowski. Gratulacje otrzymała także małżonka uhonorowanego oficera.
Główną częścią uroczystości było jednak wręczenie nagród i stypendiów starosty łomżyńskiego. Decyzję o wyborze podjęła kapituła pod kierownictwem wicestarosty Marii Dziekońskiej, która w laudacje dotyczące poszczególnych laureatów wplotła refleksje o Polsce biskupa Stanisława Kostki Łukomskiego.
Nagrody starosty łomżyńskiego otrzymali:
- w kategorii Kultura – Grupa Teatralna Wizna, czyli mieszkańcy gminy Wizna, którzy we współpracy z dramaturgiem i reżyserem Sławomirem Konarzewskim przygotowali już kilka widowisk teatralnych, m.in. „Ostatni schron Góry Strękowej” o bohaterskiej walce majora Władysława Raginisa i jego żołnierzy we wrześniu 1939 roku na odcinku Wizna. Nagrodę odebrali Sławomir Konarzewski, ksiądz Mateusz Gąsowski (jeden z wykonawców), a do współpracy z artystami zachęcał inne samorządy wójt Wizny Mariusz Soliwoda (był m.in. odtwórcą postaci generała Czesława Młot-Fijałkowskiego);
- w kategorii Sport – Andrzej Korytkowski, prezes i szkoleniowiec klubu lekkoatletycznego PREFBET-SONAROL, wychowawca wielu medalistów mistrzostw Polski, zwłaszcza w młodszych kategoriach wiekowych. W tym roku eksplodował np. talent Marty Krawczyńskiej, która należy do krajowej czołówki młodych biegaczek na dystansach od 800 do 10 000 metrów (na tym jest najlepszą w historii polskiego sportu osiemnastolatką i weszła do kadry narodowej);
- w kategorii Inicjatywa Społeczno-Gospodarcza – Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Piątnica, które jest znane m.in. z akcji ratowania zabytków cmentarza w Piątnicy. Nagrodę odebrała wiceprezes stowarzyszenia Anna Barcicka.
Stypendia starosty łomżyńskiego otrzymali:
- naukowe – Michał Jerzy Wiśniewski, Szkoła Podstawowa im. Zesłańców Sybiru w Olszynach; Paulina Żelazna i Maja Liżewska, Szkoła Podstawowej im. Jana Pawła II w Kupiskach; Lena Dymerska, Szkoła Podstawowa im. Pułku Strzelców Konnych w Śniadowie;
- sportowe – Bartosz Pawłowski i Amelia Klimaszewska, oboje Zespół Szkolno Przedszkolny im. Majora Władysława Raginisa w Piątnicy; Wiktoria Stefańska, Szkoła Podstawowa w Miastkowie; Filip Wilk, Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Jarnutach;
- artystyczne – Oliwia Szmitko, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Jedwabnem, która także wystąpiła w koncercie przygotowanym na galę przez Studio Wokalne eMDeK Magdy Sinoff z Łomży.
– Utalentowanych dzieciaków mamy dużo więcej. Obyśmy przy kolejnych edycjach mogli wypełnić nawet dużo większe sale – powiedział starosta Lech Marek Szabłowski.
Wydarzenie podsumował także wicemarszałek Marek Olbryś.
– Łączyliśmy w tej uroczystości różne sposoby służby ojczyźnie: od wojskowego mundury po wykorzystywanie talentu w szkolnym konkursie, na estradzie czy boisku. Trzeba tylko rozważyć, czy oczekujemy czegoś od Ojczyzny, czy to my powinniśmy jej dawać, co w nas najlepsze. I jednoznaczna odpowiedź tu padła ze strony dorosłych i młodzieży – to my powinniśmy dawać to, co możemy. Dziękuję, że państwo to robicie – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.
tekst i foto: Maciej Gryguc
red.: Anna Augustynowicz