Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Obchody Narodowego Święta Chorwacji

6 czerwca 2024

W obchodach Narodowego Święta Chorwacji uczestniczył marszałek Łukasz Prokorym wraz z przedstawicielami Sejmiku Województwa Podlaskiego / Paweł Krukowski

Dan državnosti – to Dzień Państwowości i Dzień Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji. Uroczystości związane z tym wydarzeniem zorganizował także Konsulat Republiki Chorwacji w Białymstoku. Odbyły się one w czwartek, 6 czerwca, a udział w nich wzięli m.in. Łukasz Prokorym, Marszałek Województwa Podlaskiego, przewodniczący sejmiku Cezary Cieślukowski wraz z wiceprzewodniczącym Łukaszem Nazarko.

Tomislav Vidošević, ambasador Republiki Chorwacji w Polsce przypomniał, że w tym roku przypada 15. rocznica wejścia Republiki Chorwacji do NATO. Zaznaczył też, że współpraca Polski z Chorwacją zawsze była niezwykle cenna.

– Obecne relacje są przykładem, jak bliskie więzi między narodami mogą przyczynić się do wspólnego dobrobytu i bezpieczeństwa. Jest to szczególnie ważne w obliczu zagrożeń przed którymi stoimy wszyscy w Europie oraz w okolicznościach pełnych wyzwań i niezwykle złożonych stosunków geopolitycznych. Dzisiejsze wydarzenie jest potwierdzeniem naszej przyjaźni i sojuszu. I niech tak zostanie – powiedział.

Życzenia z okazji narodowego święta przekazał marszałek województwa. 

– To wyjątkowy dzień,  świętowany nie pierwszy raz w Białymstoku. Życzę, aby kolejne obchody Dnia Państwowości i Dnia Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji odbywały się bez sporów granicznych, bez wojny w Ukrainie, ale w czasach bezpiecznych i pokojowych – mówił. 

Konsul honorowy Republiki Chorwacji Wojciech Strzałkowski mówił o wyjątkowo dobrych i przyjacielskich stosunkach pomiędzy państwami i narodami.

– Współczesna Chorwacja, członek Unii Europejskiej i NATO, jest krajem dynamicznie rozwijającym się i otwartym na współpracę międzynarodową. Relacje Chorwacji z Polską są tego doskonałym przykładem – powiedział.

Uroczystość zgromadziła wielu przedstawicieli życia politycznego i gospodarczego regionu. Wzięli w niej udział m.in.: samorządowcy z regionu i miasta, w tym wojewoda podlaski Jacek Brzozowski wraz z zastępcami Pawłem Krutulem i Ewą Kulikowską, a także prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, wiceprezydent Marek Masalski, przewodnicząca rady miasta Katarzyna Jamróz, przedstawiciele służb mundurowych, dyplomaci oraz duchowni. 

Chorwackie święto Dzień Państwowości i Dzień Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji odnosi się do wydarzenia z 25 czerwca 1990 r., kiedy to  zapadła konstytucyjna decyzja o suwerenności i niepodległości Republiki Chorwacji przez chorwacki parlament. Od 2019 roku decyzją chorwackiego rządu święto obchodzone jest 30 maja. 

 

Monika Pańko
red.: Aneta Kursa
fot.: Paweł Krukowski

Opublikował: Cezary Krystian Rutkowski

6 czerwca 2024

Powrót na początek strony