Obchody rocznicy śmierci Romana Dmowskiego w Drozdowie
Uroczystości w Drozdowie
– Co roku chcemy się tu spotykać, bo to jest żywa pamięć o Romanie Dmowskim i jego związkach z Ziemią Łomżyńską. Mam wielką satysfakcję, że możemy tę pamięć manifestować i przybliżać młodzieży wielką postać polskiej historii. Oddajemy hołd zasługom marszałka Józefa Piłsudskiego, ale w naszych stronach równie mocno zapisał się we wdzięcznej pamięci Roman Dmowski – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.
Uroczystości 84. rocznicy śmierci Romana Dmowskiego rozpoczęła msza w kościele w Drozdowie.
– Widzimy prawdziwą po upływie czasu wielkość tego człowieka, który wyznaczył sobie dwa wektory postępowania – prawdę i służbę. Co roku rośnie rzesza tych, którzy cenią dorobek jego życia – mówił w homilii proboszcz Aleksander Suchocki.
Tablica upamiętniająca miejsce i datę śmierci Romana Dmowskiego znajduje się na ścianie dawnego dworu Lutosławskich, w którym polityk spędził ostatnie miesiące życia pod opieką Marii z Lutosławskich i Mieczysława Niklewiczów. Obecnie jest to siedziba Instytucji Kultury Powiatu Łomżyńskiego pod nazwą Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich.
– To budujące, że spotykamy się tak licznie co roku 2 stycznia. Jestem wdzięczny – stwierdził starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski.
– Wyjątkowa jest atmosfera rocznicowych spotkań w tym miejscu – dodała wicestarosta Maria Dziekońska.
Głównym organizatorem uroczystości był tradycyjnie Dariusz Syrnicki ze Związku Żołnierzy NSZ.
– Wystarczy podać jeden powód, dla którego powinniśmy tu być tego dnia: podpisy Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego widnieją na traktacie wersalskim, który przywrócił Polsce niepodległość – powiedział Dariusz Syrnicki, któremu towarzyszyli przedstawiciele kilku kół związku, także z innych województw.
Wśród uczestników uroczystości byli m.in.: senator Marek Adam Komorowski, wicewojewoda Bogusława Szczerbińska, Krzysztof Kawęcki z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, naukowcy, kombatanci, przedstawiciele instytucji i organizacji.
tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Barbara Likowska-Matys